Preskočiť na menu

Zoznámte sa so slnolamom

Leto je ako vyšité na sprevádzkovanie tieniacej techniky. Okrem žalúzií a roliet existujú takzvané slnolamy. Kedy sú pre vás užitočné a koľko za ne zaplatíte?

Pevné slnolamy vynikajú moderným vzhľadomSlnolamy patria k tieniacej technike a najlepšie je ich prirovnať k vonkajším žalúziám. Podobne ako oni bránia prechodu tepla dovnútra a montujú sa z vonkajšej strany fasády. Nedajú sťahovať a rozostup medzi lamelami slnolamov je zvyčajne širší ako pri žalúziach.

Nie je nezvyčajné vidieť slnolamy po celej obvodovej stene budovy. Takéto využitie je prínosné pri komerčných a verejných budovách, kde je tienenie jednotlivých okien nemožné alebo finančne nevýhodné.

A čo domácnosť?

Na rodinným domoch ich umiestnite na neprístupných miestach, kde nie je možné umiestniť ovládanie vonkajších žalúzií alebo na veľkostne atypické okná, na ktoré by bolo náročné vyrobiť žalúzie. Keď lamely nepotrebujete sťahaovať ani naklápať, slnolamy sú to pravé orechové.

Zabudovávajú sa priamo do fasády buď nad okná, alebo pozdĺž nich. Nejde len o exteriérové tienenie, ale jeho využitie je možné aj vo vnútri, ak chcete svoj interiér spraviť jedinečným. Slnolamy zastávajú vo väčších priestoroch úlohu predelov podobne ako rôzne steny alebo prvky.

Je možné ich vyhotoviť z hliníka, dreva alebo skla a dokonca v rôznych farbách. Pri využití slnolamu ako interiérového prvku na stene je skutočne malá pravdepodobnosť, že podobný interiérový doplnok bude mať váš sused alebo blízka kamarátka.

Sklenené slnolamy s fotovoltaickými článkami vyrábajú energiu

Slnolamy vyrobené zo skla lepšie prepúšťajú svetlo dovnútra, ale zároveň zabraňujú nadmernému oslneniu vnútorných priestorov. Je možné ich prepojiť s fotovoltaickými článkami, ktoré sú alternatívnym spôsobom získavania energie.

Fotovoltaika obsahuj kremík, ktorý má schopnosť vyrobiť solárnu energiu, a tým znížiť finančné náklady. Slnolamy, ktoré patria medzi pohyblivé systémy, sa automaticky natáčajú podľa polohy slnka tak, aby zabezpečili čo najlepšie svetelné podmienky.

Investícia do slnolamu

Pevné slnolamy bez možnosti pohyblivosti lamiel sú lacnejším variantom ako spomínané pohyblivé. Najlepšie spravíte, ak si necháte vypracovať cenovú ponuku od viacerých firiem.

Oknám dodajú výrazný akcent

Nie sú typické, ale ich dizajn vie byť rozmanitý. Či už sú slnolamy vyrobené z hliníka, alebo dreva, dajú sa prispôsobiť architektúre domu. Môžu sa kombinovať s vonkajšími žalúziami. Sú pomocníkmi pri stavbách nízkoenergetických domov. Čo sa týka údržby, stačí ich čistiť vlhkou handričkou alebo občas opláchnuť vodou.