Preskočiť na menu

Zatočte so špinou na žalúziach! Máme pre vás tipy, ako ich vyčistiť

Umyjeme riad, utrieme a vysajeme prach, zotrieme zem, no proste poupratujeme domácnosť tak, ako sa patrí. Sú však aj veci, s ktorými si občas nevieme poradiť. Napríklad také žalúzie nás niekedy naozaj vedia potrápiť. Ako ich máme správne umyť?

Ako čistiť žalúzie
Existuje niekoľko možností, ako si s touto gazdinkovskou úlohou poradiť. Vyberte si tú, ktorá sa vám najviac páči.

Možnosti čistenia žalúzií

1.tip

Prvou možnosťou je zobrať si vlhkú handričku a zotierať prach postupne z každej žalúzie. Prípadne môžete zotierať celú plochu žalúzií naraz. Zastriete ich a stierate odhora dolu. Takto musíte umyť aj ich druhú stranu. Je to ale veľmi prácne a zdĺhavé. Taktiež musíte dávať pozor na to, aby ste ich nepoškodili.

2.tip

Ďalšou alternatívou je povysávať ich vysávačom. K niektorým typom vysávačov je pribalený aj nadstavec na vysávanie žalúzií, ktorý vám robotu uľahčí. Pred tým, ako ich začnete vysávať, znížte saciu silu na minimum, aby ste žalúzie nezlomili alebo neohli.

3.tipČistenie žalúzií dá niekedy zabrať

Dobrým riešením sú aj špeciálne kefy vyrobené priamo na čistenie žalúzií. Majú pohodlnú rukoväť a dokážu očistiť niekoľko lamiel naraz. S nimi si prácu určite urýchlite. V obchode nájdete aj rukavice, ktoré sú určené na utieranie prachu zo žalúzií a majú antistatické schopnosti. Dajú sa používať na sucho, ale aj s vodou.

Vtipný pomocník

4.tip

Dobrým pomocníkom môže byť aj obyčajná ponožka. Navlečte si ju na ruku a medzi palec a ostatné prsty chyťte lamelu zo žalúzií a postupne zotierajte. Ak doma nemáte žiadne kefy určené na umývanie žalúzií, toto je možnosť, ako si pomôcť aj bez nich.

S vodou buďte opatrní

Niektoré gazdinky čistenie žalúzií vyriešia tým, že ich odmontujú a osprchujú vodou. Takéto riešenie ale nemusí byť vhodné. Pokiaľ sa na žalúziách nachádza usadená mastnota, jedným opláchnutím vodou sa nezmyje. Prúdom vody sa žalúzie môžu poškodiť a pokiaľ ich dáte usušiť na slnko, pri vyššej teplote môžu dokonca zmeniť tvar.

Aký čistiaci prostriedok?

Žalúzie potrebujete očistiť nielen od prachu, ale aj od mastnoty. Vyberajte šetrné čistiace prostriedky, ktoré nenarušia povrch lamiel. Ak ste radšej za prírodnejšie produkty, pridajte do vody trochu octu. Ocot odstráni nečistoty, mastnotu a zároveň dezinfikuje. Nepríjemnú octovú vôňu zaženiete pár kvapkami citrónu. Tento domáci čistiaci prostriedok dajte buď do vedra, alebo do rozprašovača. A môžete čistiť.