Preskočiť na menu

Žalúzie alebo rolety?

Častokrát sa tieto pojmy zamieňajú alebo sa vôbec mezi nimi nerozlišuje. Základný rozdiel medzi žalúziou a roletou je v spôsobe  tienenia. Kým pri žalúzii je lamela naklápateľná a umožňuje reguláciu intenzity prechodu svetla po celej ploche žalúzie, pri rolete sú lamely pevne spojené a nie je možné ich naklápať. Regulácia svetla je možná len povytiahnutím, príp. spustením lamelového panciera (v prípade interiérových roliet tieniacej textílie).

Žalúzie

Exteriérová žalúziaSystém žalúzií je v princípe  rovnaký pri exteriérovom aj pri interiérovom vyhotovení. Jednotlivé lamely sú uchytené pomocou šnúr a žalúziového rebríčka o horný nosník. Vďaka ovládaciemu mechanizmu je možné podľa potreby lamely naklápať a zároveň vyťahovať. Vytiahnuté lamely sa ukladajú v hornej časti žalúzie do úhľadného stĺpca, výška ktoréh závisí od celkovej výšky žalúzie.

Ovládanie

Pri interiérových žalúziach je väčšinou ovládacím mechanizmom retiazka, v prípade starších typov interiérlový ovládač a šnúrka.

Pri exteriérových žalúziach je možné manuálne ovládanie lamiel kľukou z interiéru, alebo komfortnejšie automatické ovládanie. Tyčový motor je v tomto prípade ukrytý v nosníku žalúzie a teda ho nevidno. Zvnútra môže byť pohyb žalúzie ovládaný vypínačom alebo diaľkovým ovládačom.

Ako exteriérové tak aj interiérové žalúzie sa vyrábajú v niekoľkých farebných vyhotoveniach, takže sa dajú dobre farebne zladiť s okolím.

Rolety

Exteriérová roletaRolety fungujú na princípe otočného hriadeľa, na ktorý sa navíja v prípade exteriérových roliet lamelový pancier, v prípade interiérových roliet tieniaca textília. Prechod svetla sa reguluje len vytianutím alebo spustením panciera/textílie.

Pri vonkajších roletách je ovládanie z interiéru  zabezpečené vyťahovacou šnúrou alebo páskou, v prípade automaticky ovládaných roliet je použitý podobne ako pri žalúziách tyčový motor ukrytý v hriadeli.

Interiérových roletiek je v súčasnsti na trhu nepreberné množstvo. Väčšinou je ovládanie riešené pomocou retiazky, šnúry, alebo kombináciou oboch. Veľkou výhodou je možnosť zladenia roletky s tapetou, závesom, či vankúšami. Jediným obmedzením môžu byť pre Vás maximálne výrobné rozmery, ktoré sú dôležité pre správnu funkčnosť a ľahkú ovládateľnosť.

Nezanedbateľná výhoda interiérových roletiek je ich bezúdržbovosť. Ak sa látka náhodou znečistí, dá sa vo väčšine prípadov vymeniť. Toto určite ocenia všetky majiteľky horizontálnych žalúzií, ktorých čistenie nie je práve najjednoduchšie a je časovo dosť náročné.

Takže ako sa rozhodnete? Žalúzie alebo rolety?