Preskočiť na menu

Záhradná pergola: Čo musíte vedieť pred začiatkom stavby

Fascinuje vás príjemné a pekne upravené prostredie okolo domu? Tak potom ste určite zástancami pergoly - záhradného doplnku, posedenia a architektonického prvku v jednom.

Čo tak odviazať svoju fantáziu a predstaviť si, aké by to bolo dopriať si každý deň šálku čaju v prístrešku obopínanom rastlinami, kde slová povinnosť a problémy neexistujú. Vytvoriť si miesto, kde môžete len vy a oddych. Nepremýšľali ste niekedy nad touto predstavou? Ak áno, máme pre vás dobrú správu. Takýto oddych si môžete spraviť šikovnými rukami a s trochou dobrých nápadov.

Čo na to zákony a susedia?

Pergola l látkovým tienenímAk idete stavať dom, potrebujete stavebné povolenie i súhlas od všetkých susedov. Pri stavbe pergoly do 25 m2 je to o čosi jednoduchšie. Podľa zákona stačí, ak podáte na stavebný úrad písomnú žiadosť a ten vám do 2 mesiacov doručí oznámenie so súhlasom pre začiatok stavby.


Medzi drobné stavby sa zaraďuje prístrešok, oplotenie, garáž či záhradný domček, ktoré majú iba doplňujúci účel už k postavenému domu. Ďalšou podmienkou drobnej stavby je rozsah plochy do 25 m2 a jej výška nesmie presiahnuť 5 metrov. V tomto prípade nepotrebujete žiadny súhlas od susedov. Pergola nezasahuje do životného prostredia, a preto spĺňa aj túto požiadavku drobnej stavby. Pri drobnej stavbe nezáleží na susedovom súhlase, aj keby sa nachádzala v tesnej blízkosti jeho plota.

Pergola postavená svojpomocne

Ak túžite po drevenej pergole, môžete ju mať postavenú už za týždeň. Samozrejme, je rozdiel stavať zakrytú pergolu alebo pergolu do polooblúkovitého tvaru, ktorá je len akýmsi vstupom do záhrady.


Najdôležitejšie je nezabudnúť, že pergola je súčasťou vášho pozemku, a teda aj domu. Tak, ako sa aj pri interiérových návrhoch prihliada na koncepciu štýlu, tak aj pergoly majú svoje tradičnejšie i netradičnejšie prevedenia. V akom štýle by ste chceli mať svoje záhradné miestečko postavené? Má to byť romantický drevený prístrešok bez strechy alebo pevná krytá stavba z kamenných stĺpov?

Dbajte na výber konštrukčných materiálov, pretože pergola musí udržať jednak chladné počasie s návalmi snehu či silný vietor a jesenné zaťaženie listami. Z tohto pohľadu sú hliníkové pergoly lepším a dlhotrvajúcim riešením.

Pýtajte sa, odpovieme

Ak sa neviete rozhodnúť, ktorá pergola by najlepšie pasovala k vášmu domu , kontaktuje Lameland a my vám okrem kvalitných hliníkových pergol poradíme aj s dizajnom a vhodným tienením. Pergolu vám vyrobíme na mieru podľa toho, aké sú vaše predstavy a plány.