Preskočiť na menu

Vyzbrojte sa proti hmyzu. Ako opraviť poškodené sieťky na okná?

Jar prišla v plnom prúde. Spolu s rozkvitnutými púpavami a fialkami sa okrem nás k životu po dlhej zime preberá aj hmyz. Muchy, komáre, pavúky, bzdochy... Radšej teda skontrolujte, ako zimu prežili vaše sieťky na okná?

Siete proti hymzu

Ako opraviť poškodené sieťky na okná

Pripravili sme pre vás podrobný postup, krok za krokom, ako opraviť poškodené sieťky na okná tak, aby sa za ne nedostal ani ten najmenší hmyz a vy ste mohli s pokojným svedomím vetrať byt či dom.

Poškodené sieťky na oknách či dverách by sme rozdelili do dvoch kategórií, a to poškodenia, ktoré si viete opraviť sami doma a tie, na ktoré budete potrebovať pomoc odborníkov. Poradíme tiež, kedy je lepšie sieťky vymeniť za nové a ako sa o ne starať počas roka, aby sme predišli poškodeniu. Tiež vám povieme, či je lepšie sieťky na zimu uskladňovať v pivnici alebo môžu byť na oknách a dverách celoročne.

Poškodenia, ktoré si viete opraviť sami priamo z domu:

● Zanesenie prachom a nečistotami nie je problém z hľadiska hmyzu, no nepôsobí veľmi esteticky. Ak máte pevnejšie sieťky na okná, bez problémov ich môžete po zime opatrne povysávať. Ak sú však krehkejšie, jednoducho ich vyčistite prachovkou a navlhčenou handrou.
● Nedostatočné priliehanie sieťky k oknu opravíte jednoducho. Stačí dotiahnuť skrutky, pomocou ktorých je sieťka pripevnená k oknu. Skrutky sa môžu priebežne uvoľňovať, preto ich dvakrát za rok skontrolujte. Avšak moderné siete na okná a dvere sú upevňované otočnými držiakmi bez zásahu do rámu okna.

Poškodenia, na ktoré budete potrebovať odborníkov:

● Poškodenie vtákmi, ktoré sa niekedy pazúrmi zaseknú v sieti a tým ju poškodia, je nutné opraviť čím skôr. V takomto prípade je pomoc odborníka nevyhnutná, keďže trhlina sa môže zväčšovať.
● Odlomené otočné držiaky či úchytky z plastu alebo kovu je tiež potrebné vymeniť odborníkmi, aby sieť priliehala na 100 % a nepodliezali pod ňu pavúky.
● Hrdza na hliníkovom ráme.
● Poškodená tesniaca guma a kefka tiež vyžadujú odbornú výmenu.

Ako sa starať o sieťku proti hmyzu?

Sieťky proti hmyzu nie sú náročné na starostlivosť a už pri minimálnej údržbe vydržia dlhé roky. Aby ste predišli zbytočným nákladom na opravu či výmenu, pravidelne kontrolujte svoju okennú sieť, či nemá trhliny. Ak je trhlina malá, dá sa opraviť, no pri väčších je nutná výmena celej siete. Odporúčame vám tiež pravidelne sieť proti hmyzu čistiť od prachu a rôznych nečistôt, ktoré sa do nej, najmä počas leta, zachytávajú.

TIP: Vyskúšajte aj antialergickú sieťovinu , ktorá okrem hmyzu zadržuje aj peľ a umožňuje spať alergikom pri otvorenom okne.

Výhodou mnohých okenných sietí je, že sa dajú inštalovať bez mechanického zásahu do konštrukcie okna či dverí pomocou otočných držiakov. Sú dodávané aj v imitácii dreva, čiže vaše okno esteticky nenarušia.

Účinná ochrana proti hmyzu

Dať sieťku na zimu z okna dole?

Sieťky proti hmyzu sú užitočné celoročne. Už od skorej jari zadržujú peľ a prvý hmyz, ktorý mieri do našich bytov, aby sa zohrial. Na jeseň sú to napríklad lienky, ktoré hľadajú útočisko pred zimou. Je preto naivné si myslieť, že sieťku proti hmyzu využijete iba v letnej sezóne. Naše byty a domy chránia proti hmyzu od skorej jari do neskorej jesene.

TIP: Prečítajte si, prečo sú sieťky proti hmyzu užitočné celoročne .