Preskočiť na menu

Využite karanténu na opravy v domácnosti

Pandémia koronavírusu zaskočila mnohých, ktorí sa zrazu nečakane ocitli na dlhší čas doma. V tomto ťažkom a neistom období sa zrejme pokúšate zmysluplne tráviť čas a prísť na iné myšlienky. Ak už máte dokonale upratané, vydezinfikované a pozreli ste si všetky diely svojho obľúbeného seriálu, možno je čas na ďalšiu konštruktívnu činnosť. Berte to pozitívne, karanténa môže byť príležitosťou na dlho odkladané opravy v domácnosti.

  

A veľmi často medzi poruchy odložené na neskôr patria pokazené žalúzie. Keď ide o funkčnosť, sú žalúzie rozhodne nevyhnutnou súčasťou domácnosti, ak sa na nich ale čosi pokazí, veľmi často ich odsúvame na druhú koľaj. Zaslúžia si však našu pozornosť, aby sme ich opäť mohli naplno využívať.

Vedeli ste, že malé poruchy na žalúziách si dokážete opraviť aj sami? Ani v čase karantény nie je problém dostať sa k náhradným dielom na vnútorné žalúzie, predávajú ich mnohé e-shopy. Nie sú ani drahé. Takže, volať technika k sebe domov nie je nutné. Najčastejšie poruchy takto zvládnete aj sami.

Pretrhnutá retiazka žalúzie, roztrhnutý silon

Horizontálne žalúzie  patria medzi najfrekventovanejšie v slovenských domácnostiach, a spolu s nimi aj ich najčastejšie poruchy: keď sa vám v ruke roztrhne a vyvlečie celá retiazka, alebo sa odtrhne vodiaci silon. Vertikálne žalúzie , ktoré patria medzi látkové tienidlá, sú taktiež veľmi populárne a mávajú rovnaký typ závady, a to roztrhnutú retiazku. 

Na tieto opravy potrebujete predovšetkým:

  •  náhradné dieliky, ktoré sa vám poškodili, čiže v tomto prípade retiazku alebo silon na daný typ žalúzií,
  •  skrutkovač,
  •  váš čas a trpezlivosť.

Horizontálne žalúzie a ich opravy

Pretrhnutá retiazka: V prvom kroku si odmerajte dĺžku retiazky, nechajte si pritom dostatočnú rezervu. Následne horizontálnu žalúziu odmontujte z okna a položte ju na čistý, rovný stôl. Odmontujete ju tak, že vytiahnete kolíčky vodiacich silónov, odstránite krytky, a odskrutkujete celú žalúziu.

Keď už máte žalúziu pred sebou na stole, rozoberte plastové puzdro, v ktorom je zachytená retiazka. Novú retiazku navlečte do žalúzie, spojte ju spojkou a žalúziu roztiahnite. Pritom retiazku posuňte nahor tak, aby spojka ostala asi tri centimetre pod puzdrom. To následne zasuniete späť do konštrukcie, a potom už stačí žalúziu namontovať späť na okno a zachytiť vodiace silóny tak, ako boli.

Znie to príliš zložito? Chápeme, ale žiaden problém. Práve na tento účel sme v minulosti vyrobili niekoľko inštruktážnych videí, ktoré si môžete pozrieť na našom YouTube kanáli!

Výmena silónu: Postupujete podobne - žalúziu dáte dole a odistíte starý pretrhnutý silón. Nový silón (namerajte si o 20 centimetrov naviac) navlečiete najprv cez všetky lamely (zhrnuté pokope) a potom do profilu žalúzie, kde ho zaistíte. Keďže tu treba postupovať naozaj presne, odporúčame si opäť pozrieť naše inštruktážne video.

Odporúčame meniť súčasne silónové lanká na oboch stranách. Napokon už len natiahnite na koniec silónov kolíčky a silón zauzlite. Žalúziu môžete potom opäť nasadiť a zaskrutkovať, kolíčky zasuňte do dolnej časti žalúzie (najprv uzlíky, potom kolíky) a silón na záver napnite.

Vertikálne žalúzie a ich opravy

V prípade, že sa vám roztrhla retiazka na vertikálnej žalúzii, začať musíte zvesením všetkých lamiel. Potom dáte dole celý nosník žalúzie a položíte ho na stôl. Odmerajte si novú retiazku podľa dĺžky starej. Odskrutkujte bočnú krytku na strane ovládania a vytiahnite poškodenú retiazku. Novú retiazku spojte spojkou, potom ju opačnou stranou nasaďte na otočné koliesko. Krytku zaskrutkujte. Potom už stačí nosník zavesiť späť na strop, zavesiť naň lamely a popripínať na retiazku jednotlivé závažia. Hotovo!