Vykurovanie garáže: kedy je nutné a ako ho zariadiť?

Stavba garáže je veľký projekt a po jeho dokončení sa z neho teší každý majster, ktorý chce mať bezpečne odložené auto, prípadne náradie a bicykle či ďalší majetok. Poviete si, keď už, tak poriadne – a zamyslíte sa nad tým, ako si svoju novú garáž čo najlepšie zabezpečiť, zatepliť, vyšperkovať. Ako je to s kúrením? Je pre garáž nevyhnutné, alebo sa zaobídete aj bez neho? A ak do toho pôjdete, čo sa javí ako najvýhodnejšia možnosť? Odpovede na tieto otázky nájdete v nasledujúcom článku.

sekciová brána

Ak si v prvom rade chcete zodpovedať otázku, či je nutné v garáži kúriť, závisí to od viacerých faktorov. Kedy teda áno a kedy nie?

Samostatne stojaca garáž

Platí, že pre garáž je najdôležitejšie správne vetranie a sucho. Akákoľvek vlhkosť je nežiadúca, je to základ k tvorbe plesní a korózii auta i vecí v nej. Preto je už pri stavbe garáže dôležité myslieť na hydroizoláciu, aby garáž nenasávala vlhkosť od podlahy. Vetranie v garáži by malo byť nepretržité, možno ho vyriešiť pomocou ventilátora, alebo aspoň vetracích mriežok. Tie bývajú aj súčasťou garážovej brány.

Kúrenie v samostatne stojacej garáži teda nie je nutné, ak v nej netrávite čas a slúži len na parkovanie auta a sklad vecí. V takom prípade stačí len zaistiť, aby v nej bolo vždy sucho a nedochádzalo ku kondenzovaniu vlhkosti.

Iné to je, ak chcete v garáži čosi majstrovať a tráviť tam čas. V takom prípade je kúrenie nevyhnutnosť, aby ste nemrzli. Ak však kúriť, tak jednoznačne len v zateplenej garáži. Inak miniete na kúrenie obrovské peniaze.

Zateplenie je dobré spraviť nielen na steny, ale i na podlahe a streche, aby teplo ostávalo vo vnútri. Výhodou je tiež to, že obľúbené sekciové garážové brány sa už dnes vyrábajú so zateplením, vďaka čomu neuniká teplo ani cez vchod.

Na príležitostné kúrenie počas hodín práce v garáži majstri nezriedka siahajú po elektrickom ohrievači, tu však býva vysoká spotreba. Trocha lacnejšou verziou je plynový ohrievač, možnosťou je aj infražiarič, alebo teplovzdušný ventilátor. Výber záleží len na vašich preferenciách, podľa toho, ako dlho chcete tráviť čas v garáži a ako rýchlo chcete priestory ohriať.

Garáž, ktorá patrí k domu

Ak má byť garáž súčasťou domu, rovnako ako pri zateplení sa ráta aj s možnosťami vykurovania už pri samotnom projekte domu. Je lepšie, keď je garáž minimálne temperovaná na primeranú teplotu, aby cez ňu neprechádzal chlad do domu. Môžete ju však aj naplno vykurovať. Riešenia sú rôzne: pri podlahovom kúrení v dome môžete v garáži kúriť radiátorom, alebo potiahnuť tam samotné podlahové kúrenie. Aj v tomto myslite na kvalitnú garážovú bránu, ktorá pomôže udržiavať želanú teplotu v miestnosti.

Search www.lamelland.sk

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.


Added to wishlist!