Preskočiť na menu

Výhody a nevýhody lamelových dverí

Zariaďujete si byt a rozmýšľate nad tým, aké dvere vybrať do domácnosti?
Lamelové dvere perfektne šetria priestor a nie sú vôbec náročné na montáž. Pokúsime sa však objektívne pre vás zhrnúť, kedy a do akých domácností sú skutočne najlepšou možnosťou a kedy odporúčame hľadať iné riešenia.

Lamelové dvere

Kedy áno a kedy nie

Aby ste si vedeli ľahko predstaviť, v čom sú rozdiely, zaťahovacie dvere budeme porovnávať s klasickými a tiež s pevnými posuvnými dverami.

Malý byt? Rozhodne áno

Lamelové dvere pozostávajú z jednotlivých lamiel, ktoré sú pospájané lištami, na boku sú bočné rámové lišty a v hornej časti sú vybavené jazdcami v nosnom profile. Sú plastové, ale v dnešnej dobe majú moderný vzhľad a sú odolné voči vode. Dajú sa prispôsobiť do každej domácnosti vďaka rôznym prevedeniam v imitácii dreva. Lamelové dvere môžete mať v klasickej bielej, ale aj vo vzhľade svetlého orecha, duba či mahagónu. Lamely môžu obsahovať priehľadné okienka, ale môžu byť aj celistvé. Tieto dvere sa taktiež dajú vybaviť zámkom.


Samozrejme, otvorením dvier sa lamely zhrnú na jednu stranu a tým nijako nezasahujú do priestoru, preto pre maličký byt, v ktorom bojujete o každý centimeter, by mohli byť ideálnym riešením. V takomto priestore klasické dvere nie sú veľmi lákavým riešením a posuvné dvere môžu tiež sklamať. Neušetria totiž až tak veľa priestoru, ako by ste očakávali a vo veľmi malej domácnosti nemôžete obetovať ani kúsok steny pri dverách. Práve tento priestor ale potrebujú posuvné dvere, aby ste nimi neustále do niečoho nenarážali. Čiže ak máte naozaj malý byt, lamelové dvere vám môžu bezkonkurenčne ušetriť priestor.

Nemáte zárubne a nechcete vŕtať? Jednoznačne áno

Pretože lamelové dvere sa naozaj jednoducho montujú. Vyhnete sa zdĺhavému vŕtaniu a nasadzovaniu zárubní pre bežné, alebo posuvné dvere. Dokonca si takéto dvere viete namontovať aj úplne sami. Čo sa týka vŕtania, potrebujete len niekoľko otvorov na skrutky, ktorými upevníte vodiaci profil do steny.
Ak aj zárubne máte, môžete si lamelové dvere namontovať priamo do nich.

Potrebujete izolovať zvuk? Radšej nie

Samozrejme, hoci sú zhrňovacie dvere veľmi šikovným riešením, ich hlavná nevýhoda je, že nie sú stopercentne utesnené. To ani logicky nie je možné, vo väčšine prípadov sa dodávajú len s horným vodiacim profilom, čiže lamely visia voľne, maximálne sa len jemne dotýkajú dlážky. Napriek tomu je ich schopnosť odhlučniť priestor pomerne prekvapivá. Nikdy to však nebude schopnosť izolácie zvuku klasických dverí, preto ak potrebujete skutočne miestnosti odizolovať, spoľahnite sa radšej na klasické dvere.