Preskočiť na menu

Vyberte si správny systém tienenia

Ak na svetelné podmienky nemyslíte už pri zariaďovaní domu či bytu, môže sa to odraziť na vašich podmienkach pri práci alebo varení. Ale aj vtedy existuje riešenie, ako z toho von. Tienenie, alebo naopak, optické presvetlenie priestoru.

Denné vs. umelé svetlo

Bez slnka a denného svetla akosi upadáme do zlej nálady. Najhoršie sú zimné mesiace, keď sa k nám slnečné lúče dostávajú iba zriedkavo. Umelé svetlo je plnohodnotnou náhradou, ale musí byť umiestnené správne a v optimálnej intenzite. V kúpeľni môže skresľovať.

Intenzita osvetlenia sa mení

Množstvo slnečných lúčov sa do každej izby „prediera" v inom čase. Ak máte izbu na východnej strane, slnko vás určite zobúdza a ostáva v izbe celé doobedie. Ak nie ste ranostajom, bude vás to po čase otravovať. V tom prípade si zatiahnite rolety a žalúzie už večer. Tak môžete ostať nerušene spať aj do desiatej. Ak spávate v izbe, ktorá je orientovaná na západ, slnko si užijete poobede a rána budú pre vás bezproblémové.

Keď je svetlo (a teplo) nadbytočné

Napríklad v obývačke nám niekedy stačí prítmie, keď chceme oddychovať. Do tejto spoločenskej miestnosti sa hodia nástenné alebo stojanové lampy či prirodzené svetlo sálajúce z kozuba, ktoré jej dodá intímnu atmosféru. Ak máte náhodou v obývacej miestnosti príliš veľa svetla, jednou z možností sú závesy, ktoré môžete zladiť s farbami izby.

Bývanie v paneláku na svetelnej strane tiež nie je výhrou. Vonku vyskakuje 30° C a vy sa nemáte kam schovať ani vo vlastnom byte. Vtedy je tieniaca technika nevyhnutná. Zvoľte vonkajšie alebo vnútorné žalúzie. V letných mesiacoch vonkajšie žalúzie odchytajú 80 - 85 % slnečného žiarenia, čím výrazne znížia náklady na klimatizáciu, takisto hliník odoláva silnému vetru a hluku.

Ak chcete svoj interiér niečím ozvláštniť, zaobstarajte si vnútorné žalúzie v netradičnom farebnom prevedení, ktorými budete môcť regulovať množstvo svetla podľa toho, ako vám to vyhovuje.

Vertikálna žalúziaFarby presvetlia aj tmavú kuticu

Svetelné podmienky v izbe ovplyvňuje aj farebná škála nábytku a doplnkov. Čo s izbami, ktoré sú tmavými kuticami? Zvoľte bielu laminátovú podlahu, bielu dlažbu alebo svetlý koberec a steny natrite nažlto alebo svetlo-zelenou.

Tieto tri jasné farby opticky presvetlia miestnosť bez toho, aby z nej urobili gýč. Nebojte sa aj bieleho nábytku, čisté línie, napríklad škandinávskej architektúry, sú obľúbené po celom svete a dajú sa hravo kombinovať so sýtejšími farbami.

Kedy sú užitočné vertikálne žalúzie

Je niekoľko druhov žalúzií, z ktorých môžete vyberať. Keď potrebujete spojiť úžitok zo závesov s výhodami žalúzií, ktoré sa dajú nastavovať podľa vašej potreby, sú tu vertikálne žalúzie. Nemyslite si, že vertikálne žalúzie sú iba tie, ktoré vidíte v kanceláriách alebo ordináciách a sú viac-menej prežitkom v tienení. Vertikálne žalúzie môžu byť tiež v rôznych farbách a veľkostiach a dokážu zakryť aj tvarom netypické plochy okien.

Montáž a rôzne možnosti sťahovania vertikálnych žalúzií

Sú praktické a vďaka látke nenáročné na údržbu. Dajú sa odťahovať buď na obe strany, na stred alebo k ľavej či pravej časti okna. Montujú sa do steny alebo do stropu s použitím kovových úchytiek. Ich namontovanie je naozaj jednoduché. Ako sa to robí, si pozrite vo videu na našej stránke Lamelland.sk.