Vyberte si správny systém tienenia

Zdielať:

Ak na svetelné podmienky nemyslíte už pri zariaďovaní domu či bytu, môže sa to odraziť na vašich podmienkach pri práci alebo varení. Ale aj vtedy existuje riešenie, ako z toho von. Tienenie, alebo naopak, optické presvetlenie priestoru.

svetlo versus tieň

Denné vs. umelé svetlo

Bez slnka a denného svetla akosi upadáme do zlej nálady. Najhoršie sú zimné mesiace, keď sa k nám slnečné lúče dostávajú iba zriedkavo. Umelé svetlo je plnohodnotnou náhradou, ale musí byť umiestnené správne a v optimálnej intenzite. V kúpeľni môže skresľovať.

Intenzita osvetlenia sa mení

Množstvo slnečných lúčov sa do každej izby „prediera” v inom čase. Ak máte izbu na východnej strane, slnko vás určite zobúdza a ostáva v izbe celé doobedie. Ak nie ste ranostajom, bude vás to po čase otravovať. V tom prípade si zatiahnite rolety a žalúzie už večer. Tak môžete ostať nerušene spať aj do desiatej. Ak spávate v izbe, ktorá je orientovaná na západ, slnko si užijete poobede a rána budú pre vás bezproblémové.

Keď je svetlo (a teplo) nadbytočné

Napríklad v obývačke nám niekedy stačí prítmie, keď chceme oddychovať. Do tejto spoločenskej miestnosti sa hodia nástenné alebo stojanové lampy či prirodzené svetlo sálajúce z kozuba, ktoré jej dodá intímnu atmosféru. Ak máte náhodou v obývacej miestnosti príliš veľa svetla, jednou z možností sú závesy, ktoré môžete zladiť s farbami izby.

Bývanie v paneláku na svetelnej strane tiež nie je výhrou. Vonku vyskakuje 30° C a vy sa nemáte kam schovať ani vo vlastnom byte. Vtedy je tieniaca technika nevyhnutná. Zvoľte vonkajšie alebo vnútorné žalúzie. V letných mesiacoch vonkajšie žalúzie odchytajú 80 – 85 % slnečného žiarenia, čím výrazne znížia náklady na klimatizáciu, takisto hliník odoláva silnému vetru a hluku.

Ak chcete svoj interiér niečím ozvláštniť, zaobstarajte si vnútorné žalúzie v netradičnom farebnom prevedení, ktorými budete môcť regulovať množstvo svetla podľa toho, ako vám to vyhovuje.

Farby presvetlia aj tmavú kuticu

Svetelné podmienky v izbe ovplyvňuje aj farebná škála nábytku a doplnkov. Čo s izbami, ktoré sú tmavými kuticami? Zvoľte bielu laminátovú podlahu, bielu dlažbu alebo svetlý koberec a steny natrite nažlto alebo svetlo-zelenou.

Tieto tri jasné farby opticky presvetlia miestnosť bez toho, aby z nej urobili gýč. Nebojte sa aj bieleho nábytku, čisté línie, napríklad škandinávskej architektúry, sú obľúbené po celom svete a dajú sa hravo kombinovať so sýtejšími farbami.

Kedy sú užitočné vertikálne žalúzie

Je niekoľko druhov žalúzií, z ktorých môžete vyberať. Keď potrebujete spojiť úžitok zo závesov s výhodami žalúzií, ktoré sa dajú nastavovať podľa vašej potreby, sú tu vertikálne žalúzie. Nemyslite si, že vertikálne žalúzie sú iba tie, ktoré vidíte v kanceláriách alebo ordináciách a sú viac-menej prežitkom v tienení. Vertikálne žalúzie môžu byť tiež v rôznych farbách a veľkostiach a dokážu zakryť aj tvarom netypické plochy okien.

Montáž a rôzne možnosti sťahovania vertikálnych žalúzií

Sú praktické a vďaka látke nenáročné na údržbu. Dajú sa odťahovať buď na obe strany, na stred alebo k ľavej či pravej časti okna. Montujú sa do steny alebo do stropu s použitím kovových úchytiek. Ich namontovanie je naozaj jednoduché. Ako sa to robí, si pozrite vo videu na našej stránke Lamelland.sk.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.