Preskočiť na menu

Vneste do pergoly život

Pergoly sú okrasné, no zároveň praktické prístrešky, ktoré môžu spraviť z vašej záhrady úplne iný objekt ako predtým. Spríjemnite si jesenné chvíle na terase, ktorú popínajú rastliny a dreviny, a užite si naplno závan tohto skvostného prostredia.

Bez zelene by to doma nešlo. Keď vyjdete von do záhrady, pohľad na kvitnúce kvety vám dodá lepší pocit. Takisto aj pergoly sú krajšie s popínavými rastlinami, kvetmi v črepníkoch či dokonca s viničom. Rastliny a vinič slúžia aj na tienenie, treba si však dávať pozor, kam čo umiestniť, aby ste neuškodili funkcii alebo vzhľadu pergoly.

Vždyzelený brečtan

Klasikou v popínavých rastlinách je brečtan, ktorý znesie aj zimu. Ak chcete pergolu pokryť brečtanom, umiestnite pergolu na tmavšie miesto. Tento bujný porast terasu presvetlí a zanechá ju stále živú a sviežu.

Vínne prostredie

Určite ste už videli prístrešky s ťahajúcim sa hroznom. Táto vínna predstava vás síce zavedie do starodávnej atmosféry kaštielov a zámkov, ale z praktického hľadiska sa vám veľmi páčiť nebude. Vínny porast vie tiež splniť tieniacu funkciu, ale jeho veľkou nevýhodou je priťahovanie hmyzu a včiel a tiež padanie hrozna do priestoru pergoly. A tak túto možnosť zvážte, aby ste namiesto oddychu nemuseli na svojej terase stále odháňať otravný hmyz.

Kvety v črepníkoch

Zelenú môžete dať popínavým rastlinám aj v črepníkoch. Nič nepokazíte ani s nenáročným muškátom, petúniou alebo zelencom chochlatým. Zelencovi sa páči polotieň, veľa slnka mu totiž škodí.

S niektorými popínavými rastlinami opatrne

Okrasy vašej pergoly majú slúžiť na tienenie a skrášlenie. Niektoré druhy však pergole môžu viac uškodiť ako pomôcť. Jedným z príkladov je vistéria, známa ako liana, ktorej kvety sú síce skvostné vzhľadom, ale pri nesprávnej starostlivosti a nevhodnom umiestnení dokáže jej agresívny charakter narobiť škodu. Nesmie byť v blízkosti odkvapov, antén a satelitov. Dôležité je najmä pravidelne ju rezať.

Tienenie od Lamellandu

Rastliny sú bezpochyby výbornými pomocníkmi a doplnkami k otvoreným pergolám. Ak chcete mať prístrešok plne uzavretý, zvoľte tieniace látkové systémy. Takisto ako aj strecha môžu byť zatienené aj bočné strany. Výhodou je, že sa nemusíte obmedzovať počasím. U nás v lamelland.sk nájdete ponuku hliníkových pergol a tiež pergol s látkovým tienením . Zvoľte taký variant, aby ste sa vo svojej záhrade cítili ako doma.