Preskočiť na menu

Veľký prehľad o čistení rôznych druhov roliet a žalúzií

Viacerí si lámeme hlavu nad tým, ako správne očistiť žalúzie a rolety. Priniesli sme vám niekoľko návodov, ako si s týmto problémom poradiť.

Práčka, kefa, voda? Čo je vhodné na čistenie tienidiel? Nuž, pri každom druhu sa odporúča niečo iné. Musíte byť opatrní, aby ste rolety alebo žalúzie nepoškodili. Veríme, že naše rady vám pomôžu.

Horizontálne žalúzie

Horizontálne žalúzie nájdete vo viacerých domácnostiach. Sú jedny z najčastejšie používaných žalúzií. No predstava umývať ich je pre niektorých z nás hrozná. Nie je to až také rýchle ako umyť špinavý tanier. Môžu byť zaprášené, špinavé alebo zamastené. Dôležité je dávať pozor, aby ste nepoškodili niektorú z lamiel.

Jednou z možností je utrieť žalúzie vlhčenou handričkou. Je to účinné, ale aj zdĺhavé. Musíte lamely umývať jednu po druhej, aby boli dokonale čisté. Ak by ste ich zatiahli a utreli naraz, výsledok by nebol dostačujúci. S čistením vám pomôže aj čistiaci prostriedok, no vyberajte šetrný a neagresívny (použiť môžete aj ocot zriedený s vodou).

Keď utriete žalúzie vlhkou handričkou, môžete ich ešte zotrieť suchou špeciálnou handričkou z mikrovlákna. Tá vám pomôže zbaviť sa zvyšných nečistôt a prachu.

Sprchovanie žalúzií nemusí byť účinné, ak sa nachádzajú napríklad v kuchyni pri spotrebičoch. Tam sa na nich usádza mastnota a tej sa iba vodou nezbavíte. Museli by ste použiť aj odmasťujúci čistiaci prostriedok. Pozor na silný prúd vody zo sprchy, ktorý môže žalúzie poškodiť.

Na vyčistenie žalúzií existuje aj špeciálny nadstavec na vysávač, ktorý saje prach. Vysávač ale musíte nastaviť na najslabšie sanie. Buďte však opatrní, aby ste žalúzie nepoškodili.
Existuje aj špeciálna kefa na čistenie žalúzií, ktorá svojím tvarom a štetinkami rýchlo čistí povrch lamiel z oboch strán. Pomôcť vám so špinou na žalúziách môžu aj parné čističe.

Vertikálne žalúzie

Čistenie vertikálnych žalúzií je o niečo zložitejšie. Niektoré druhy sa môžu prať a niektoré nie. Keďže ide o háklivý materiál, mohol by sa praním ľahko poškodiť, prípadne by sa mohol zmeniť jeho farebný odtieň. Vždy si u predajcu zistite, či môžete lamely prať. Ak áno, zveste ich, odstráňte zaťažovacie doštičky a retiazky a stočte niekoľko lamiel do seba. Ešte ich umiestnite do vrecka na pranie a spustite program bez žmýkania, maximálne na 30 °C. Po opratí lamely ihneď zaveste a nechajte vyschnúť, aby sa nezvlnili.

Môžete ich skúsiť oprať aj ručne vo vani s jemným a šetrným čistiacim prostriedkom. Nemôžete ich však drhnúť alebo žmýkať. Malých fľakov sa zbavíte vlhčenou handričkou a čistiacim prostriedkom zmiešaným s teplou vodou.

Látkové rolety

Tak ako pri vertikálnych látkových žalúziách, aj pri látkových roletách si zistite, či je dovolené prať ich v práčke. Ak sa prať v práčke nemôžu, skúste ich povysávať. Nastavte si sanie na najnižší stupeň. Pokiaľ sa na roletách nachádzajú škvrny, zmiešajte jemný čistiaci prostriedok s teplou vodou a fľaky očistite. Použite na to handričku, hubku, prípadne kartáčik s veľmi jemnými štetinkami. Potom roletu nechajte vyschnúť. Odporúčame však najskôr si vyskúšať pôsobenie čistiaceho prostriedku ma malom kúsku látky, najlepšie v mieste, ktroé nie je veľmi viditeľné.

Klikni pre odoslanie nezáväzného dopytu