Preskočiť na menu

Tienenie okien nie je novinka. Už v starej Číne využívali bambusové rolety

Žalúzie alebo nie? Ak patríte medzi ľudí, ktorí uprednostňujú trend transparentnosti, iste ste nevedeli, akú významnú funkciu malo tienenie v minulosti a komu môžeme vďačiť za jeho dnešné využívanie.

Praktická a elegantná podoba okenného krytu, ktorá nás nielen chráni pred nepríjemným žiarením vnikajúcim do vnútra bytu, ale taktiež zabezpečuje súkromie. I tak by sa dali charakterizovať žalúzie a rolety, ktoré sú v dnešnej dobe často podceňované. Ich ponuka je však nesmierne široká, môžeme si vyberať z rôznych štýlov - od horizontálnych benátskych žalúzií až po tkaniny rímskych roliet. Odkiaľ však žalúzie pochádzajú a aká je ich história?

Žalúzie z trstiny

Použitie žalúzií v púšti sa prenieslo i na jednu z najväčších civilizácií, ktoré svet kedy poznal, Staroveký Egypt. Rovnako, ako pri mnohých iných remeslách, aj v tomto využívali Egypťania trstinu, ktorá bola pokladaná na rohože, a tie potom viseli cez okná. V prípade potreby tak rohože boli zdvíhané a spúšťané.

Podobne fungujú aj moderné žalúzie, ktoré používame i dnes. Vďaka tomuto vynaliezavému spôsobu sa Egypťania dokázali uchrániť pred horúčavami a nepriaznivým podmienkam života v púšti. V dnešnej dobe si môžeme vďaka rôznorodosti materiálov vyberať. Medzi najčastejšie voľby patrí látkové prevedenie, drevoči hliník.

Bambus ako tienidlo

Neboli to len starí Egypťania, ktorí používali žalúzie proti slnečným lúčom. Rovnako ako pri mnohých vynálezoch, ktoré sa pripisujú západnému svetu, takisto i Číňania si môžu nárokovať na prvenstvo v objavení najstarších typov tienenia. Pri výrobe prevládal prírodný materiál, namiesto trstiny však používali bambus. Takéto okenné krytie bolo ovládané v podstate rovnakým spôsobom ako ich šachorinové náprotivky a v mnohých častiach Ázie sa používa dodnes.

Bambusové rolety sú obľúbeným prvkom v interiérovom dizajne a sú považované za veľmi dekoratívny kúsok. Vďaka ich prirodzenému vzhľadu sú vhodnou voľbou pri zariaďovaní interiéru v prírodnom štýle. Číňania, ktorí objavili silu bambusu, tak postupne začali túto rastlinu používať i pri výrobe oplotenia, podlahy, či dokonca mostov.

 bambusove rolety

Benátske žalúzie

Aj keď o histórii benátskych žalúzií možno polemizovať, predpokladá sa, že tento vynález vznikol v Perzii a nie na mieste, ktoré napovedá jeho názov. Benátski obchodníci objavili tento nový spôsob, ako sa uchrániť pred slnkom, prostredníctvom obchodných vzťahov na východe a priniesli ho do Benátok a Paríža. Aj v dnešnej dobe môžete nájsť tento typ žalúzií pod menom „Les Persenies". Po ich uvedení do Európy v roku 1760 sa stali populárnymi po celom kontinente.