Strecha garáže: na čo všetko by ste si mali dať pozor

Postaviť si svojpomocne garáž, to nie je len tak. Podobne, ako pri stavbe domu, aj strecha garáže by mala spĺňať niekoľko základných pravidiel, aby bola funkčná, dlho vydržala a ochránila všetko, čo je vnútri. Predtým, ako sa teda pustíte do zastrešovania príbytku pre vaše auto a sezónne náradie, naštudujte si, čo je dôležité.

garážová brána

Na našom blogu ste si už mohli prečítať o tom, aké krytiny si môžete dať na strechu garáže a ktorá sa hodí na aký typ strechy. Je totiž veľmi dôležité prihliadať na sklon strechy, a tomu prispôsobiť aj krytinu. Ale to nie je všetko. Ak si teda na stavbu svojej garáže trúfate sami, myslite aj na nasledujúce:

Garáž by mala mať dostatočnú výšku

Aj keď na to, ako vysoko by mali byť umiestnené stropy a strecha garáže nie sú presné pravidlá, odvíja sa to od výšky garážovej brány. Tá by mala mať výšku aspoň 2 metre a potrebné je rátať aj s odstupom od stropu a strechy. Rolovacie garážové brány, alebo populárne sekciové garážové brány potrebujú dostatok priestoru nad otvorom, kde sa navíjajú na konštrukciu. V tomto prípade hovoríme o takzvanej výške nadpražia. Napríklad pri sekciových bránach sa ráta s minimálne 20 centimetrami rezervy.

Sklon strechy a odvod dažďovej vody

Čo sa týka typu strechy, je len na vás, aká sa vám páči a na akú si v prípade svojpomocnej montáže trúfnete. Na Slovensku prevládajú klasické rovné strechy, ktoré bývajú súčasťou prefabrikovaných, jednoduchých a cenovo výhodných garáží. Spravidla sa pritom používajú asfaltové pásy, alebo plechové krytiny. Pri rovnej streche myslite na to, že jedna strana by mala byť nižšie, aby ste zaistili odvod dažďovej vody do odkvapového žľabu. V opačnom prípade hrozí, že sa vám na nej bude hromadiť dažďová voda a hrozí tak poškodenie garáže. Takýto rovný typ strechy by mal mať aj záveterné lišty, ktoré slúžia na ochranu natavenej krytiny po obvode strechy a tiež na zamedzenie odkvapkávania dažďovej vody.

V prípade, že stavíte na rovnú či pultovú strechu, máte aj obmedzený výber strešných krytín kvôli sklonu. Hoci to nie je norma, ak by ste chceli sedlovú strechu a keramickú či betónovú krytinu, odporúča sa dbať na sklon strechy aspoň 22,5°. Je to práve kvôli správnemu odvedeniu dažďovej vody.

Search www.lamelland.sk

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.


Added to wishlist!