Sieťky proti hmyzu: Kam všade ich dať a ako sa o ne starať

Zdielať:

Čoskoro si už budeme môcť vydýchnuť, že zima sa pomaly blíži ku svojmu koncu. S príchodom jari ale v našich domácnostiach riešime nové problémy.  S jarou sa prebudí aj otravný hmyz lezúci do príbytkov, s ohľadom na zmenu klímy pribúdajú aj nové a nie celkom príjemné druhy hmyzu. Mucholapky, lepidlá či insekticídne spreje pomôžu len veľmi krátko a často takmer vôbec. Obzvlášť ak bývate na vidieku, kde máte síce väčší chládok pod stromami, ale aj väčšie množstvo hmyzu.

siet ochrani pred hmyzom

Sieťky na okná sa stali automatickou súčasťou mnohých domácnosti, najmä keď vezmeme do úvahy, ako postupne čoraz častejšie bojujeme s horúčavami. Ak ste doteraz váhali a konečne sa rozhodli, poradíme vám, ako ich namontovať efektívne a hlavne, ako ich udržať v dobrom stave čo nadlhšie.

Zamyslite sa, ako vetráte

Logicky nie je potrebné montovať sieťku na každé jedno okno. Jednak by to nebolo príliš ekonomické, a na druhej strane potrebujete aj okná bez sieťok, napríklad pri prášení deky alebo vankúšov. Odporúča sa namontovať sieťky na tie časti okien, ktoré mávate otvorené „na vetračku“ dlhšiu dobu.

V prípade dverí je to podobne, no ak máte vo zvyku nechávať otvorený balkón aj terasu, siete sa vyplatí namontovať na oboje. V prípade veľkého domu je to prevencia, ak by ste niekedy napríklad zabudli zavrieť dvere balkóna na vyššom poschodí.

Sieťka proti hmyzu na dvere je veľmi šikovná a obvykle je vybavená  magnetom. Nasadzuje sa na vonkajší rám dverí. Ak potrebujete šetriť priestor, možnosťou sú posuvné rolovacie siete, ktoré nemusíte mať zatiahnuté vždy.

Aby nevznikali škáry a hmyz neliezol dovnútra

Vzhľad a typ sietí si dnes môžete prispôsobiť podľa seba, siete sa dajú jednoducho nasadiť na akékoľvek okná a nemusia byť napevno. Aj takzvané pevné siete teda držia vďaka úchytom alebo háčikom na ráme okien, no dôležité je, okno správne zamerať. Okno otvorte a odmerajte šírku vnútorného rámu, a to naozaj presne na milimetre. Je to veľmi dôležité kvôli nepriepustnosti menšieho hmyzu. Ideálne zmerať v troch miestach: hore, v strede a dole.  Rovnako potom odmerajte aj výšku. Dôležité je tiež zadať hrúbku profilu rámu, kde je osadené tesnenie.

Ak pozorujete, že sa napriek sieťam v oknách vo večerných hodinách hromadia mušky a komáre vo vnútri bytu či domu, niekde je problém. Správne namontované siete by mali hmyzu bez problémov odolávať. Skontrolujte si sieťovinu, či nie je na niektorých miestach pretrhnutá a tiež, či rám sieťky poriadne dolieha na okno. Niektoré poškodenia sa dajú opraviť, ale väčšie diery v sieťovine budete musieť riešiť výmenou celej siete. Ak sieťka iba zle dolieha, tento problém jednoducho vyriešite dotiahnutím skrutiek.

Ako čistiť siete proti hmyzu

Siete proti hmyzu sú veľmi nenáročné na údržbu a pri minimálnej námahe vydržia slúžiť celé roky. Pevnejšie sieťoviny môžete povysávať s vysavačom na slabší výkon, obyčajne ale stačí aj navlhčená handrička, ktorou sieťky jemne očistíte.

Určite nezabúdajte na pravidelnú údržbu pred letom, aby ste skontrolovali ich stav po zime a dali ich znovu do formy.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.