Preskočiť na menu

Siete proti hmyzu: Montáž a manipulácia

Práve v teplých letných dňoch majú siete proti hmyzu nezastupiteľné miesto na vašom okne. Ako správne zmerať veľkosť sieťky a ako ju namontovať?

Okrem toho, že môžete v pokoji spať pri otvorenom okne, sieťoviny sú prospešné aj pre alergikov. Dovnútra sa vám nedostanú väčšie peľové zrniečka z rastlín a nečistoty zo stromov. Vďaka nim môžete spať nerušene, aj keď sú nočné teploty na nevydržanie. Zvlášť pre alergikov je určená špeciálna sieťovina s vyššou hustotou vlákien .

Správne rozmery sieťky sú základ

Prvým krokom pri výbere sieťky je poznať jej správnu veľkosť, aby sa nám vošla do rámu, alebo naopak na rám, podľa zvoleného typu siete. Zoberte si meter, papier a ceruzku a postavte sa k oknu z vnútornej strany. Musíte zmerať jednak šírku a jednak výšku rámu okna. Pri oboch budete merať tri rozmery, aby ste boli čo najpresnejší.

Pevné siete sú priskrutkované o rám okna

Tam, kde viete, že nebudete so sieťkou takmer vôbec manipulovať, si môžete zadovážiť sieť namontovanú priamo do okna pomocou úchytov. V prípade potreby sa však dá demontovať potočením úchytov. 

Pre pevné siete, ktoré sa budú upevňovať na okno pomocou úchytiek, je postup nasledovný. Najprv zmeriame šírku. Meter priložte z vonkajšej strany rámu najprv v spodnej časti od jedného konca rámu k druhému. Zapíšte si rozmer. Podľa toho istého postupu potom zmerajte veľkosť v strede a navrchu. od nameraného rozmeru treba odpočítať 2- 2,5 cm, ktoré sú potrebné na upevnenie úchytiek. Dostali ste šírku siete na vaše okno. Podobne postupujte aj pri vymerní výšky.

Takto máte k dispozícii reálne rozmery vašej sieťky, podľa ktorých ich môžeme dať vyrobiť. Do atypického tvaru okna bude, samozrejme, potrebné aplikovať sieť iného rozmeru. Keby ste potrebovali oblúkovitý alebo iný tvar siete, kontaktujte nás a zistíme pre vás možnosti.

Sieť s úchytkami je jednoduchá na montáž i manipuláciu

Častou voľbou zákazníkov je mať na okne flexibilnú ochranu pre dotieravým hmyzom. To je možné zrealizovať pomocou vyberateľnej sieťky, ktorá je k oknu prichytená pomocou otočných držiakov nanitovaných priamo na sieti. Jej montáž sa robí bez akéhokoľvek zásahu do konštrukcie okna a je veľmi rýchla. V tomto prípade treba pre zistenie správneho rozmeru siete odmerať svetlosť rámu okna.

Počas hmyzovej sezóny ju jednoducho otočením držiakov pripevníte na rám okna a v prípade potreby zasa jednoducho tým istým spôsobom vyberiete. Nezabudnite, že ju musíte upevniť z vonkajšej strany. Dajte si tiež pozor, aby vám sieť pri manipulácii nevypadla z ruky. V prípade, že bývate v paneláku na vysokom poschodí, mohlo by to znamenať ohrozenie bezpečnosti okoloidúcich. Pre lepšiu manipuláciu pri vkladaní a vyberaní majú siete po bočných stranách vložené malé madielka.

Málo miesta? Zvoľte rolovacie alebo posuvné siete

Treba rozlišovať využitie sieťky proti hmyzu do okna a do dverí. Pokým tie okenné sú v statickej nemennej polohe, pri dverových sa predpokladá, že sa budú môcť otvárať spolu s dverami. Na balkónoch, kde nie je veľa miesta, sa používajú rolovacie dverové siete, ktoré sa navíjajú pomocou kolieskového mechanizmu do bočnej časti. Montujú sa priskrutkovaním navíjacieho bubna (umiestneného na bočnej strane dverí) a vodiacich líšt na rám z vonkajšej strany dverí.

Ďalšou možnosťou úspory priestoru je zvoliť si posuvnú dverovú sieť vyrobenú zo skleného vlákna potiahnutého PVC a rámu z extrudovaného hliníka. Jej montáž je pomerne jednoduchá, takže ju zvládne aj šíkovný domáci majster a nevyžaduje žiadnu údržbu.

Na dizajne záležíPlisé sieť výborne ochráni a naviac výborne vyzerá

Okná či dvere nemožno izolovať od ostatných doplnkov. Tak, ako sa pozeráte na farbu žalúzií alebo kovania dverí, je dôležité vybrať si sieť, ktorá vám nebude biť do očí. Počuli ste o látkovej tkanine plisé? Sieť z plisé je vhodná na balkónové i terasové dvere. Hlavnou prednosťou plisé siete je jej moderný dizajn, jednoduchá manipulácia a možnosť zhotoviť ju vo veľkých rozmeroch. Ani pri nadrozmerných portálových dverách nebudete mať  s plisé sieťou problém s hymzom.

Užívajte si leto bez uštipnutí a bezsenných nocí. To vám praje tím Lamelland.sk.