Prístrešky, altánky a pergoly: ako vybrať vhodné miesto na oddych v záhrade?

Prístrešky, altánky, markízy, pergoly

Posedenie v záhrade so známymi počas letných dní či relax pri šálke kávy po práci. Ak túžite po priestore, ktorý by bol pre vás symbolom oddychu, ale zároveň by nevyžadoval náročnejšiu starostlivosť, ocitli ste sa na správnom mieste. Poradíme vám, z akých záhradných stavieb si vybrať, aby vaša oáza pokoja a harmónie slúžila len a len vám.

Dominanta záhrady

Altánky poznáme ako záhradné objekty stavané predovšetkým v drevenom dizajne. Ich pôvod možno hľadať už v starovekej antike, kedy boli altány vyhliadkovými vežami na strechách domov. Dnes sa umiestňujú ďalej od domu, a preto sú typické pre rozsiahlejšie záhrady. Tak môžu v rodinnom objekte naplno prejaviť svoju dominantu. V podstate sú takými menšími otvorenými alebo polootvorenými domčekmi so strechou. Majú posedenie s osvetlením, často doplnené farebnou dekoráciou. No nie je to skvelé miesto na romantickú večeru pri sviečkach?

Hlavná funkcia: ochranca

Hlavným rozdielom medzi altánkom a prístreškom je ich účel využitia. Altánok je prevažne estetickou stavbou, pričom prístrešok zohráva aj ochrannú funkciu pred dažďom, vetrom, snehom či krúpami. Tiež môže byť vhodným tienidlom odpočívadiel. Od altánkov sa líši tvarom a dizajnom, tvarom a konštrukciou sa prispôsobuje objektu (napr. autu alebo domu) a tiež je vhodné ho farebne zladiť s druhou stavbou. Tieto zastrešené polootvorené stavby majú nosné stĺpy, ktoré môžu byť postavené z rôznych materiálov, aby odolali výkyvom prírody. Dizajn sa prispôsobuje tomu, či je prístrešok súčasťou rodinného domu na vidieku, alebo stojí ako moderná stavba v mestskej časti.

Nevadia im rozsiahle plochy a UV žiarenie

Ak vám pri odpočinku na verande alebo terase vadí slnko alebo vám prekážajú pohľady ľudí na zasklenený priestor, môžete využiť práve tieniace markízy. Ich výhodou je väčší rozsah plochy, ktorú dokážu zatieniť. Samozrejme, záleží na kvalite materiálu, z ktorého sa markíza vyrobí, jej hliníková konštrukcia a odolnosť voči vode, slnku a iným faktorom ju môžu spraviť silnejším bojovníkom proti neželanému počasiu.

Lamelland sa výrobe a inštalácii markíz venuje viac ako 10 rokov Z našej ponuky výsuvných, výklopných a fasádnych markíz si môžete vybrať podľa toho, na aký účel ju využijete. Ak by ste potrebovali poradiť, radi to spravíme. Markízy vám vieme zhotoviť na mieru a ak si neviete dať rady s montážou, po dohode vám ich prídeme namontovať.

„Odpočinok pre panovníkov“

Pergola je vlastne záhradný prístrešok, ktorý môže stáť samostatne v záhrade alebo byť súčasťou domu. Už z minulosti sú známe pergoly bohato vyzdobené popínavými rastlinami, ktoré boli situované uprostred zámkov na odpočinok a diskusie panstva. Tiež slúžili ako opora pre vínnu révu. Pripomenúť si dávny štýl odpočinku panovníkov a vytvoriť si aj zo svojho prostredia skutočný zámok by bolo fajn, nie?

Pergoly sa najčastejšie vyrábajú z dreva alebo hliníka, z ktorých každé má, samozrejme, iné vlastnosti. Drevená stavba má kratšiu životnosť, slabšiu odolnosť pred počasím a musíte ju pravidelne udržiavať. Je to však klasický materiál, ktorý vie svojím dizajnom zapôsobiť na ľudské zmysly. My dodávame na drevené prístrešky samostatné tieniace systémy vyrobené z PVC látky, ktorá dobre absorbuje slnečné žiarenie. Pri hliníkových pergolách používame vysoko kvalitný hliníkový materiál, ktorý si môžete užívať roky bez potreby náročnej starostlivosti. Výrobu pergoly prispôsobíme vašim požiadavkám, vo všetkom vám radi pomôžeme a poradíme.

Aby záhradný objekt slúžil vám

Dnes sa uprednostňujú jednoduché, kvalitné a zároveň štýlové riešenia. A kiežby to nebolo tak. Ak si spravíte záhradný objekt, chcete, aby slúžil vo váš prospech, a teda, aby bol nenáročný na údržbu a čo-to vydržal. Pre niekoho môže byť favoritom dizajn pred funkciou. Okrem kvality je dôležité aj to, aby bola pre vás záhrada príjemným miestom na trávenie voľných chvíľ.

Search www.lamelland.sk

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.


Added to wishlist!