Preskočiť na menu

Pred čím by ste mali chrániť vaše žalúzie?

Funkcia žalúzií už dávno nie je obmedzená len na poskytnutie súkromia a ochranou pred slnečným žiarením. Žalúzie zabezpečujú aj estetický účinok, dotvárajú interiér a ochraňujú ho pred prehriatím. Čo však robiť, aby mohli čo najdlhšie spĺňať svoje poslanie?

Domáci miláčik môže žalúzie riadne potrápiť

Správnou starostlivosťou, ktorú odporučí výrobca, je možné predĺžiť životnosť tohto viacúčelového pomocníka. Existuje však aj niekoľko ohrození, ktoré majú opačný efekt.

Pozor na domácich miláčikov!

Mačky urobia čokoľvek, aby získali prístup k oknu, keďže majú rady prehľad o tom, čo sa vonku deje. Milujú vylihovať na parapetnej doske, ale v mnohých prípadoch im v ceste stoja práve žalúzie . Na internete je možné nájsť nespočetné množstvo videí, kedy mačky bojujú so žalúziami a vo väčšine prípadov víťazia. Účinnou ochranou je jednoduché vytiahnutie žalúzií a zabránenie vzájomného kontaktu.


Veľmi podobné je to aj so psami. Reagujú na podnety z vonkajšieho prostredia a často sa zúfalo snažia dostať k oknu, aby preskúmali pôvod zvukov a pachov. Podobne ako pri mačkách, priamy kontakt so žalúziami by mohol spôsobiť ich závažné poškodenie. Vytiahnutie umožní dostať sa bez prekážok k svojmu cieľu.

Deti

Pri svojej ceste za objavovaním alebo pri hre deti spoznávajú svet vo veľkej miere rukami. O tom, že žalúzie predstavujú pre deti potenciálne nebezpečenstvo, sa dočítame bežne. Avšak platí to aj naopak.

Ovládacie šnúry či retiazky v detských rukách môžu spôsobiť, že žalúzie prestanú plniť niektoré zo svojich funkcií. Využívanie úchytov na ovládacie prvky je preto v tomto prípade na mieste. Ohýbanie alebo ťahanie žalúziám tiež neprospieva, môže to spôsobiť ich pokrčenie, zlomenie, alebo úplné znefunkčnenie. Je preto dobré zvážiť umiestnenie nábytku v blízkosti okien. Predíde sa tak stretu detí so žalúziami a následným nepríjemným prekvapeniam.

Prach a špina

Ako sme už spomenuli v úvode článku, žalúzie zabezpečujú estetický účinok a dotvárajú interiér. To sa ale o nich nedá povedať, keď sú zaprášené či inak špinavé. Dlhodobé pôsobenie prachu môže nevhodne pôsobiť na farby a samotný materiál. V otázke starostlivosti je vhodné riadiť sa pokynmi výrobcu. Nie každý materiál totiž znesie vodu a opatrnosti nikdy nie je dosť ani pri agresívnejších čistiacich prostriedkoch.

Ak vás zaujíma, ako správne čistiť žalúzie, môžete si prečítať náš starší článok práve na túto tému.

Maľovanie = pohroma?

Vo svojom domove sa chceme cítiť príjemne, preto z času na čas vymaľujeme interiér. Myslíme pri tom aj na žalúzie? Čisteniu zaschnutých kvapiek farby sa vyhneme tak, že pred samotným maľovaním použijeme ochrannú fóliu určenú práve na tento účel. Za poškodením žalúzií nemusí stáť samotná farba, ale spôsob jej odstraňovania.