Nebezpečný hmyz na Slovensku. Zaobstarajte si radšej sieťky

Zdielať:

Na Slovensku sa vyskytuje niekoľko druhov nebezpečného hmyzu, ktorý vás môže dostať do nemocnice. Aj keď žiaden z nich nie je smrteľne jedovatý, už len jeho bodnutie či dotyk vám môže vyvolať zdravotné komplikácie, ktoré vyvrcholia vytočením čísla 112.nebezpecny hmyz sietky na okna

Nebezpečný hmyz na Slovensku a ako sa proti nemu chrániť

Pripravili sme pre vás prehľad nebezpečného hmyzu na Slovensku a pridali tip, ako sa proti nemu spoľahlivo chrániť. Nebezpečný hmyz sme rozdelili do dvoch kategórií. Prvú tvorí hmyz, ktorému by ste sa mali vyhýbať za každú cenu a taktiež sa pred ním chrániť. Druhá kategória pozostáva z hmyzu, ktorý môže byť za určitých podmienok nebezpečný, no neobsahuje žiaden jed alebo iba minimum.

Medzi veľmi nebezpečný hmyz patrí:

● pľuzgiernik lekársky,
● májka fialová.

Hmyz, pred ktorým by ste mali byť na pozore:

● sršeň,
● čierne mušky
● komáre

Májka fialová môže byť nebezpečná v prípade, že ju podráždite. Vtedy totiž vylúči malé množstvo tekutiny, ktorá obsahuje kantaridím, čo je prudký jed. V prípade, že sa vám dostane na ruky a vy sa dotknete niečoho, čo neskôr zjete, hrozí vám zlyhanie vnútorných orgánov. Májka fialová je stálym obyvateľom každej vidieckej záhrady a keď sa pozriete pozorne, nájdete ju všade.

Medzi väčších strašiakov však patria pľuzgierniky lekárske, ktoré skôr poznáme pod prezývkou „španielske mušky”. Hoci ide o známe afrodiziakum, zároveň je pľuzgiernik naším najjedovatejším chrobákom. Jeho „výhodou” je, že nepôsobí odpudivo. Pre svoju sýto zelenú farbu si ho málokedy všimnete na muškátoch na balkóne a pre svoje lesklé krovky na krídlach často láka pozornosť hravých detí. Podobne ako májka fialová aj pľuzgiernik obsahuje rovnaký smrteľný jed kantaridím. Ak sa chrobáka dotknete, hoci aj omylom, a následne si pretriete oči, hrozí vám slepota.

Pri oboch chrobákoch je vylučovanie jedu obranný mechanizmus, ktorým sa chránia v prípade, že cítia nebezpečenstvo. Bohužiaľ, to zacítia, aj keď uvidia krhlu s vodou pri tom, ako budete polievať kvety na balkóne. Preto vám pri práci v záhrade odporúčame používať ochranné rukavice.

Ako sa chrániť proti hmyzu

V poslednom období sa na Slovensku vyskytujú aj čierne mušky, ktorých poštípanie vie byť veľmi nepríjemné. Idú po ľudskej krvi a najčastejšie sa objavujú v okolí vodných tokoch. Aktívne sú večer a ráno a ich uštipnutie je oveľa bolestivejšie, ako uštipnutie bežným komárom. Navyše ešte niekoľko dní po uštipnutí vám ostane na postihnutom mieste opuch. Ten sledujte, môže sa zapáliť. Ich veľkou nevýhodou je, že často lietajú v rojoch. Ak vás uštipne celý roj, ihneď privolajte lekára.

Bodavý hmyz môže ohrozovať najmä alergikov

Medzi tie „klasické” nebezpečné chrobáky by sme určite zaradili sršne. Aj keď žihadlo sršňa obsahuje oveľa menej jedu ako žihadlo včely, je väčšie a bodnutie je preto bolestivejšie. Po uštipnutí sršňom sa nám do tela môže dostať až 2,05 ml jedu. Táto dávka nie je pre dospelého človeka smrteľná, no veľmi bolestivá. V prípade, že máte alergiu, majte po ruke adrenalínové pero, no ak vás sršeň bodne do krku či jazyka, hrozí vám udusenie.

Neváhajte so zavolaním lekára a popri tom si na poštipnuté miesto prikladajte studené obklady, cibuľu či cmúľajte kocku ľadu. Podobne sú na tom aj čmeliaky. Hoci panuje všeobecná myšlienka, že čmeliaky neštípu, nie je tomu tak. Uštipnúť vás môže aj čmeliak.hmyz zihadloAko sa teda chrániť pred nebezpečným hmyzom na Slovensku? Používajte repelenty, pri práci v záhrade sa chráňte rukavicami a nezabudnite ani na spoľahlivé sieťky proti hmyzu. Tie vás pred škodcami a nebezpečným hmyzom ochránia najlepšie.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.