Preskočiť na menu

Návod na peknú terasu (1. časť): Ako na výber nábytku a pergoly

Čaká vás zariaďovanie terasy, prípadne jej rekonštrukcia? V tom prípade ste tu správne. Máme pre vás zopár rád, ako spraviť vašu terasu peknou a štýlovou. Čítajte ďalej.

V prvom rade si treba uvedomiť, že terasa to neznamená iba jedna lavica a stolík v priestore za domom. Základná výbava terasy obsahuje: nábytok, podlahu, kvety, osvetlenie a prístrešok alebo pergolu.

Ako na výber nábytku?

Dnes si už máte možnosť vyberať zo skutočne širokého sortimentu. Nábytok na terasu najčastejšie nájdete v materiáloch, ako sú:

- ratan,
- kov,
- drevo,
- hliník či plast a rôzne kombinácie.

Najobľúbenejší zo všetkých - umelý ratan

Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody. Najpopulárnejšou voľbou je v súčasnosti jednoznačne nábytok z umelého ratanu. Tento materiál je odolný, na rozdiel od prírodného ratanu nevsakuje tekutiny, takže sa oň nemusíte báť ani, ak ho necháte dlhšie na daždi. Údržba je takisto veľmi jednoduchá. Stačí ho raz za čas pretrieť navlhčenou handričkou s bežným saponátom.

Záhradný nábytok z umelého ratanu

Nevýhodou tohto nábytku môže byť niekedy vyššia cena a ťažšia manipulácia. Nepočítajte s tým, že nábytok z umelého ratanu necháte v zime vonku. Ratanový nábytok síce nemusíte chrániť pred vlhkosťou a dažďom, ale pred mrazom už áno.

Odolný a štýlový kov

Kov si od vás nevyžaduje v podstate žiadnu starostlivosť. Ak je mokrý, utriete ho handričkou a hotovo. Prípadne ho očistíte od väčších nečistôt. Kov je moderný a nábytok z tohto materiálu nájdete dnes v tých najrôznejších tvaroch.

Na druhej strane je však pravdou, že ide o studený materiál, čo nie každému vyhovuje. Takisto treba rátať s tým, že pri skladovaní kovového nábytku sa pomerne narobíte. Hoci je kov odolný materiál, odporúča sa ho pred sezónou ošetriť antikoróznym prípravkom. Zabránite tak tomu, aby ho hrdza poškodila. A nezabudnite skontrolovať ani spojovacie časti, v ktorých sa práve hrdza rada usádza. V prípade, že už sú vážne napadnuté, pouvažujte nad výmenou.

Drevo je krásne, ale treba ho aj chrániť

Drevo je elegantnou klasikou, ktorou nikdy nič nepokazíte. Hodí sa prakticky ku každému domu a na každú terasu. Má oveľa lepšiu nosnosť ako napríklad taký plast a dlhšie vydrží. Na to, aby však naozaj vydržalo sa o neho treba náležite starať.

Drevený nábytok

V súčasnosti sa drevený nábytok na terasu vyrába najčastejšie z drevín: teak, meranti, durian, agát a fínska borovica. Každému drevu (možno okrem teaku) sa však musíte naozaj pravidelne a poriadne venovať. Inak sa môže veľmi ľahko stať, že o dva roky budete musieť kupovať úplne nový nábytok. A čo taká starostlivosť o drevený nábytok obnáša?

V každom prípade sa riaďte pokynmi výrobcu. Drevo sa odporúča raz za mesiac natierať špeciálnymi nátermi na drevo. Zdá sa vám to príliš často? V takom prípade si nekupujte drevený nábytok. Keď si všimnete, že kvapky dažďa už vsakujú do dreva, znamená to, že ste natieranie zanedbali. V žiadnom prípade nevystavujte váš drevený nábytok nástrahám počasia, ako sú dážď či neustále priame slnečné žiarenie. Ak vám to možnosti dovoľujú, oplatí sa investovať aj do pergoly alebo iného typu prístrešku.

To isté, čo pre nábytok, platí aj pre vašu pergolu

V prípade, že máte na terasu drevenú pergolu, vyžaduje si od vás rovnakú starostlivosť ako drevený nábytok. Neviete si predstaviť, že by ste okrem nábytku pravidelne natierali aj pergolu ? V takom prípade pouvažujte nad hliníkovými pergolami. Hliníkové pergoly odolávajú vonkajším vplyvom počasia a nepotrebujú žiadnu dodatočnú údržbu.

Pergola pre chvíle oddychu

Okrem vyššie spomenutých materiálov si však môžete vyberať aj z rôznych kombinácií. Cenovo drahší, ale odolnejší a čoraz viac populárny je napríklad aj taký drevoplast, ktorý v sebe spája niečo z prírody a čosi z priemyslu. Je však len na vás a vašich finančných možnostiach, aký nábytok nakoniec zvolíte.

Vráťte sa na náš blog aj nabudúce a dozviete sa o tom, ako si vybrať na terasu podlahu.