Preskočiť na menu

Nábytok na terasu: Z čoho máte na výber?

Zariadiť si terasu vôbec nie je jednoduché. Už len výber toho správneho nábytku vám dá poriadne zabrať. Prečítajte si náš článok a zistite, z čoho máte vlastne na výber a aké sú výhody jednotlivých variant.

Štýlová terasa pre chvíle oddychu

 

Pri terasovom nábytku si ľudia najčastejšie vyberajú z alternatív:
- ratanový nábytok,
- hliníkový nábytok,
- kovový nábytok,
- drevený nábytok.

Pri výbere nábytku však treba myslieť aj na to, že nejde iba o to, aby pekne vyzeral a vám sa na ňom dobre sedelo. Dôležité je aj to, aby plnil svoju funkciu. To znamená, že sa dá prípadne zložiť či jednoducho preniesť v prípade nepriaznivého počasia alebo prác na terase či na záhrade.

Ratan vs. drevo

Umelý ratanový záhradný nábytok je v poslednej dobe jednou z najčastejších volieb. Prírodný ratan je takisto obľúbený, avšak je náročnejší ako na údržbu, tak aj na financie. Práve preto ľudia často volia skôr umelý ratan. Medzi jeho hlavné výhody patrí predovšetkým dlhá životnosť, odolnosť voči poveternostným podmienkam a slnečnému žiareniu, minimálna údržba a cenová dostupnosť. Ratanový nábytok pôsobí elegantne a moderne a hodí sa takmer na každý typ terasy.

V rebríčku popularity sa však s ratanom bije aj drevo. Drevo je prírodný materiál, ktorý nielen elegantne vyzerá a hodí sa skutočne kamkoľvek, ale ešte k tomu aj pekne vonia. Asi žiadny materiál sa na terasu nehodí viac ako práve drevo. Má to však viacero háčikov. Drevený nábytok kúpite aj veľmi lacný, ale aj pomerne drahý. Lacnejší drevený nábytok často znamená, že je vyrobený z drevín, ktoré sú menej odolné voči poveternostným podmienkam. Ten drahší nábytok býva vyrábaný z exotických drevín, ako sú meranti, teak, eukalyptus a pod.

 

Drevený terasový nábytok navodí pohodu

Práve nábytok z exotických drevín vám na záhrade či terase vydrží dlhšie a nemusíte sa báť nechať ho vonku aj počas celej sezóny. Vďaka moderným technológiám je dnes už aj drevo pomerne odolným materiálom, avšak netreba zabúdať na povinnú starostlivosť. Používajte špeciálne prípravky na starostlivosť o drevo, nezabúdajte na lakovanie a z dreveného nábytku sa budete môcť tešiť dlhé roky.

Moderný hliníkový nábytok sa najlepšie hodí pod hliníkovú pergolu

Hliníkový nábytok nie je na našom trhu žiadnou novinkou. Popularitu si získal ešte za čias minulého režimu a obľúbený je dodnes. Dnes je však, našťastie, aj kvalitnejší. A to znamená, že vašu terasu bude krášliť oveľa dlhšie, ako tomu bývalo kedysi. Treba si však dávať pozor na cenu tohto nábytku. Extrémne lacný hliníkový nábytok totižto často znamená aj extrémne zlú kvalitu. Vyberajte si len kvalitný nábytok od overených predajcov. Výhodami hliníku je to, že časom nekoroduje, na jeho vyčistenie vám stačí navlhčená handrička, nevyžaduje si žiadnu údržbu a nič sa lepšie nehodí pod hliníkovú pergolu , ako práve tento typ záhradného nábytku.

Kovový nábytok? A prečo nie?

Kovový nábytok sa hodí pre ľudí, ktorí chcú, aby aj ich terasa pôsobila moderne a čisto. Kov alebo oceľ má viacero výhod. Tento nábytok je odolný, má veľmi dlhú životnosť a ak je vybavený aj antikoróznym náterom, nemusíte sa báť nechať ho vonku aj v daždi. Existuje však aj niekoľko nevýhod.

Elegantný kovový nábytok

 

Jednou môže byť váha oceľového nábytku. Neukryjete ho tak jednoducho ako napr. plast. Ďalšou je aj tepelná vodivosť. Treba počítať s tým, že kov bude v zime nepríjemne studený a ak ho necháte na priamom slnečnom žiarení, popáli vás. Preto sa tento typ nábytku často kombinuje aj s drevom či hliníkom.