Preskočiť na menu

Na čo slúžia vonkajšie žalúzie v zime?

V lete nám, samozrejme, uľahčujú neznesiteľnosť horúcich dní. Na čo nám ale slúžia vonkajšie žalúzie v zime? Nie je to iba o dokonalom súkromí. Dozviete sa to v nasledujúcich riadkoch.

Interiérové, vnútorné žalúzie sa dajú ľahko prispôsobovať podľa toho, koľko svetla v miestnosti chcete mať. Exteriérové, vonkajšie žalúzie zabezpečujú zase perfektný úkryt pred okolitým svetom.

ZVonkajšie žalúzie Z90nižovanie nákladov na kúrenie - ako?

Prianím snáď každého človeka je nájsť na faktúre za plyn a elektrinu čo najnižšiu cifru. Okrem zateplených budov a okien nám v boji s vysokými nákladmi pomáhajú vonkajšie žalúzie, ktoré dokážu znížiť tepelné úniky až o 20 %.
Ak stále riešite tento problém, na okná môžete nainštalovať i okenné reflexné fólie, ktoré sú ľahko cenovo dostupné. Tiež nepodceňujte intenzívne krátke vetranie každý deň - určite lepšie, ako keď púšťate dovnútra chladný vzduch niekoľkokrát za deň.

Záleží na montáži

Pri projekte novostavby je potrebné zvážiť, ako bude riešené kúrenie, klimatizácia či tieniaci systém. V tejto fáze sa najľahšie zabudujú vonkajšie žalúzie do okna. Dodatočná montáž pri starších oknách si vyžaduje osadenie horného bubna či bočných koľajničiek nad okno do vrstvy omietky, čo môže spôsobiť jednak tepelné mosty, ale tiež to môže narušiť architektúru domu.

Tienenie zimnej záhrady

Aj v zime sú chvíle, keď máte chuť klebetiť pri šálke čaju v prostredí kvitnúceho altánku s výhľadom na zasnežené vrchy. V zimnej záhrade si môžete leňošenie vychutnať i počas metelice či drobného padania snehu. Ide o objekt, pre ktorý platí, že ak ho chcete využívať po celý rok, musíte sa oň starať. V lete ho ochladzovať a v zime vykurovať.
Nákladovosť zimnej záhrady závisí aj od polohy, v ktorej sa nachádza, a od podmienok okolia, ako je príroda, budovy či vrchy. Optimálna orientácia zimnej záhrady je na juhovýchod alebo juhozápad, aby sa vám v lete veľmi neprehrievala a v zime nebola príliš chladná.

Vonkajšie tienenie podľa svetových strán

Rolety či žalúzie, každé z nich sú lepšie v iných podmienkach. Ako tieniť podľa starých známych svetových strán?
  • vonkajšie žalúzie s naklápateľnými lamelami je vhodné namontovať do miestnosti, ktorá je na juhu, juhovýchode alebo juhozápade, aby ste vedeli regulovať svetlo;
  • na severe budovy, kde sa nachádza spálňa, sa odporúča využívať vonkajšie rolety. Čím viac tmy a súkromia, tým lepšie sa nám spí.
Zima sa na nás už nachystala, no ako sme sa na ňu nachystali my? Ako sa snažíte šetriť na poplatkoch za energie vy?