Myslite pri stavbe domu a garáže aj na výkyvy počasia

Niet pochýb o tom, že klimatické podmienky sa aj u nás rokmi postupne menia a kedysi stabilné počasie v určitých oblastiach už nie je samozrejmosťou. Bežné sú naopak extrémne zmeny v podobe niekoľkodňových úmorných horúčav, následne prudkých dažďov a veterných smrští. Pri stavbe či rekonštrukcii domu je nevyhnutné predvídať vývoj klímy o desiatky rokov dopredu a dôkladne zvažovať všetky rozhodnutia. Na čo všetko si dať pozor?

teplomer slnecny den moderny dom

Prispôsobte stavbu lokalite

Svoj dom nedokážete prispôsobiť všetkým potenciálnym hrozbám počasia, ale to ani nie je nutné, pretože terén aj počasie sú všade iné. Tam, kde sú zimy dlhšie a silnejšie, prípadne v kopcovitých oblastiach, myslite na dokonalú statiku domov a budujte skôr pevné murované stavby s pevnými základmi. Dom postavený na svahu musí byť nevyhnutne dosť stabilný, aby dokázal odolať aj prípadným zosuvom pôdy. Tam, kde sa čoraz častejšie objavujú výkyvy, to za pár rokov nebude lepšie, skôr horšie a s tým treba rátať. Investícia bude v takýchto prípadoch spočívať najmä v kvalitných materiáloch, ktoré sú odolnejšie a spoľahlivejšie.

Stabilné, no pritom dobre zateplené domy

V južnejších oblastiach riešia stavitelia iné problémy – prevažne horúčavy. Tie možno kontrolovať mnohými spôsobmi, veľa spravia aj konečné prvky, ako sú moderné exteriérové žalúzie . Pri výmene strechy možno projektovať novú strechu s presahom, aby patrične tienila pred slnečnými lúčmi a v zime naopak umožňovala ich prístup do domu. No najúčinnejším spôsobom boja proti horúčave v dome je zateplenie – a to nielen múrov, ale najmä strechy a podlahy. Ak sa zároveň s horúčavami potýkate s čoraz častejšími veternými smršťami, musíte zároveň myslieť na dobrú statiku domu a vybudovať mu pevné základy. Pri rekonštrukcii starších domov väčšinou tento problém nemusíte riešiť, no ak nie sú základy dosť pevné, odborníci radia vykonať injektáž, čiže posilnenie základov domu.

A nezabudnite na garáž

Zateplenie sa netýka len domu. Obzvlášť, ak ste sa rozhodli postaviť garáž ako jeho súčasť. Ak už ste takýto dom s garážou kúpili a chystáte sa zatepľovať, rozhodne musíte myslieť aj na garáž. Práve cez ňu by vám, v prípade, že by ste ju nezateplili, unikalo najväčšie množstvo tepla. Dôležitá je kvalitná garážová brána , ktorá ustojí aj nepriazeň počasia, najmä vetry a fujavice, pritom nebude hlučná a odizoluje teplo. Preto ak máte v dome starý, nespoľahlivý typ brány, odporúčame ju vymeniť za modernú a funkčnú bránu, ktorá vydrží. Veľmi obľúbené sú sekciové garážové brány , ktoré nie je problém zatepliť, sú efektívne a pritom vás nezruinujú. V prípade, že potrebujete vnútri ušetriť priestor aj pri strope, možnosťou sú rolovacie garážové brány .

Search www.lamelland.sk

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.


error: Upozornenie: Obsah je chránený proti stiahnutiu!
Added to wishlist!