Montujeme vonkajšie žalúzie: tipy, na čo treba pri plánovaní myslieť

Exteriérové žalúzie sú vďačný systém tienenia. Nielenže sa postarajú o dokonalé súkromie v dome či byte, sú aj mimoriadne estetické a čo je najdôležitejšie: výborne izolujú domácnosť od horúčavy v lete. Aj napriek vyššej cene tak predčia vo výhodách obľúbené vnútorné žalúzie. Podobne fungujú vonkajšie rolety, ktoré sú po zatiahnutí aj dokonalou ochranou pred vyčíňaním poveternostných javov, no nemajú možnosť nastaviť sa na prepúšťanie svetla. Každému vyhovuje čosi iné, pri oboch typoch tohto tienenia je však dobré myslieť na ich montáž vopred.

Vonkajšia žalúzia

V posledných rokoch je totiž mimoriadne obľúbený spôsob montáže tak, aby vonkajšie žalúzie alebo rolety dokonale zapadali do stavby a tvorili s fasádou jednotný celok. Ak teda staviate a viete, že chcete mať na oknách vonkajšie žalúzie, rátajte s nimi už pri tvorbe projektu.

Manuálne, alebo automatické?

V prvom rade si premyslite, či chcete mať žalúzie alebo rolety na automatický, alebo manuálny pohon. Najpraktickejší je samozrejme automatický, v takom prípade ale potrebujete mať vyvedené elektrické káble pri oknách. Tie by mali byť zároveň dostatočne dlhé, aby sa dali pripojiť k motoru.

Montáž žalúzií do omietky

Tento spôsob je síce zložitejší a treba s ním rátať ešte vo fáze hrubej stavby, je to však najelegantnejšie riešenie. Spočíva v tom, že navíjanie žalúzií či roliet aj s motorom sa schová do pripravených podomietkových boxov nad okno. Tie sú zväčša vyrobené z purenitu. Robí sa to samozrejme pred zateplením a fasádou.

Dajú sa samozrejme montovať aj na hotovú fasádu

Ak chcete nové žalúzie na dom, kde už podomietkové riešenie nepripadá do úvahy, možnosti sú dve. V oboch prípadoch ide o vzhľad, kedy sú priznané a viditeľné boxy s navíjaním lamiel. Žalúzie alebo rolety sa dajú montovať na rám okna s použitím krycieho plechu. V tomto prípade vám ale ubudne z okenného priestoru, keďže krycí plech je namontovaný priamo do hornej časti okna. V druhom prípade možno využiť fasádny systém, kedy sa celý navíjací box so žalúziami alebo roletou montuje nad okno na fasádu. Aj v tomto prípade môžu byť veľmi estetickým doplnkom k fasáde, stačí zvoliť podľa preferencií správny tvar a zaoblenie boxu, ako aj farebnú verziu. Tak či tak, hliníkové vonkajšie žalúzie alebo rolety sú investíciou na dlhé roky, ktorá sa rozhodne oplatí.

Search www.lamelland.sk

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.


Added to wishlist!