Preskočiť na menu

Máte strešné okná? Takto ich najlepšie zatienite

Či už sú to mezonetové, podkrovné byty, alebo domy, strešné okná sú dizajnovo efektné a veľmi praktické. Ak chcete dobre využiť celú plochu pod strechou obydlia, tak je to aj jediné možné riešenie pre umiestnenie okien. Čo ale so zatienením takýchto okien? Táto otázka nás začne trápiť hlavne v lete, keď slnko udrie na strechy domov a podkrovie sa stane bez poriadnej tieniacej techniky neobývateľným.

 Strešné okno - tienenie


Aj keď by sa mohlo zdať, že možnosti výberu sa rapídne oklieštia oproti bežným oknám, nie je to celkom tak. Aj na strešné okná si môžete nechať namontovať klasické horizontálne žalúzie , avšak tie sú trocha iného typu, než vnútorné žalúzie na bežné okno. Ich špecifikom je to, že sú v žalúziovom rebríčku dvojito prepletené, čo zaručuje, že pri naklopení ostanú v danej polohe. Sú fixované pomocou bočných silikónových laniek a pevne držia aj na vyklopenom okne.

Moderné látkové rolety

Výborným dizajnovým doplnkom pre strešné okná môžu byť aj látkové rolety. Dajú sa ladiť do rôznych farieb, šikovne sa s nimi pracuje a v miestnosti vytvoria potrebný tieň. Vyžadujú si konštrukčný zásah, na okná do rámov sa namontujú bočné lišty zariadenia. Riešením sú aj iné formy tieniacich prvkov, napríklad plisé alebo rímske rolety.


Treba ale stále myslieť na to, že v lete vám na okná bude pražiť slnko a vďaka sklonu okien môžu jeho lúče ešte agresívnejšie vyhrievať okenné sklo a s ním aj vnútorné tieniace prvky. Lepším riešením je teda nechať si namontovať externé tieniace prvky.

Vonkajšie rolety na mieru

Exteriérové rolety patria medzi dostatočne pevné riešenia, ktoré sa dajú ovládať automaticky, aj manuálne, a ich obrovskou výhodou pri strešných oknách sú termoizolačné schopnosti. Docielite úplné alebo čiastočné zatemnenie miestnosti, pričom rolety zastavia slnečné lúče a v miestnosti budete mať príjemný chládok. Okrem toho poslúžia aj v období dažďa, keďže zlepšujú izoláciu od hluku dopadajúcich kvapiek. Pri montáži na mieru sa dá s nimi zároveň tieniť, aj vetrať.

Vonkajšie markízy

Ak si chcete v miestnosti zachovať dostatok svetla, ale pritom mať chládok, pomôžu vonkajšie markízy z rôznych materiálov. Dokážu znížiť teplotu vnútri až o 6 stupňov. Látka markízy bráni slnečným lúčom preniknúť až k sklenenej table okna, ale pritom je dostatočne priehľadná, takže nielenže sa do miestnosti dostáva svetlo, ale môžete mať cez markízu naďalej výhľad do vonkajšieho prostredia.