Preskočiť na menu

Markízy na terasu - na čo myslieť

Ak každoročne s príchodom leta riešite dilemu či budete investovať menej do slnečníka alebo viac do kvalitnej markízy, ponúkame Vám krátky súhrn argumentov pre a proti ku každej z možností:

1. Veľkosť zatienenej plochy

Slnečníky väčšinou zatienia menšiu plochu a vzhľadom k ich tvaru býva problém umiestniť ich tesne k stene budovy. Nehovoriac o problémoch so stabilitou, ktoré nastávajú najmä pri lacnejších typoch s ľahkou konštrukcio už pri miernom vetre. Maličkosťou, ktorá Vám však môže narušiť Vaše plány pri umiestňovaní terasového nábytku, je aj stojan slnečníka a podstaavec pre jeho pevné ukotvenie.

Markíza na terasuV tomto smere ponúkajú výsuvné markízy neporovnateľne vyšší komfort. Samozrejme záleží aj na tom, o akej markíze uvažujete. Lacnejšie markízy v supermarketoch sú dostupné v typizovaných veľkostiach väčšinou s jednotnou dĺžkou výsuvu. 

Výrobné firmy Vám vyrobia markízu na mieru. Nezanedbateľné je aj poradenstvo, ktoré poskytujú pri zameraní. Ujasníte si možnosti umiestnenia a spôsobu montáže, aby markíza vo vysunutom stave pokryla čo najväčšiu plochu. Predídete tak sklamaniu z nesprávne zvolenej veľkosti markízy alebo jej nevhodného umiestnenia. Fundovaný pracovník Vám vysvetlí výhody a možnosti jednolivých druhov markíz a navrhne najvhodnejšie riešenie priamo u Vás doma, s ohľadom na miesto montáže.

2. Životnosť a kvalita materiálov

Supermarketové slnečníky a markízy majú konštrukciu vyrobenú z ľahkých valcovaných materiálov, teda ich životnosť je pomerne krátka. Takisto látky sú tenšie a v pomerne krátkom čase stratia svoje pôvodné sýte farby. Nehovoriac o absencii základnej požiadavky, ktorú by mala tianiaca textília splňať a tou je ochrana pre škodlivým UV žiarením. 

Renomovaný výrobca markíz používa pri výrobe látky vyvinuté špeciálne pre účely exteriérového tienenia. Látky sú impregnované proti vode, odolné voči plesniam a nečistotám z ovzdušia, stálofarebné, s presným  uvedením zloženia, gramáže a stupňa UV ochrany. Takisto hliníková konštrukcia je robustnejšia, ťažšia a tým aj odolnejšia voči poveternostým vyplyvom.

3. Farebnosť

Markíza na terasu Časy keď kraľovali dvojfarebné prúžkové markízy sú už minulosťou. Napriek tomu je výber farieb v obchodných reťazcoch stále obmedzený a neposytuje dostatočné možnosti výberu.

V tomto smere je nespornou výhodou široká paleta látok, ktorú má v ponuke každý špecializovaný predajca. Trendy sa rýchlo menia a ani farebnosť markíz nie je výnimkou. Dnes si môžete vybrať z jednofarebných ale aj viacfarebných kombinácií a viacerých vzorov.

Pri zameraní môžete priamo na mieste vybrať zo vzorkovníka žiadaný vzor. V prípade požiadavky možno na markízu natlačiť logo, reklamu a pod. Okrem akrylových látok môže byť markíza vyrobná aj z PVC.

4. Doprava a montáž 

Doprava rozmernejšej markízy môže pre vlastníkov osobného vozidla bez vhodného nosiča predstavovať problém. Treba tiež zvážiť, či máte domácnostť vybavenú potrebným náradím na montáž. Hmotnosť markízy nie je zanedbateľná a neopatrnou manipuláciou ľahko môže dôjsť k poškodeniu markízy, okolitého zariadenia alebo dokonca k úrazu. Treba rátať s tým, že štandardne dodávaný kotviaci a montážny materiál nie je vhodný pri zateplených stavbách, kde treba použiť špeciálne kotvy.

Pri kúpe markízy od výrobcu aj s montážou môžete tieto starosti vypustiť z hlavy. Markízu Vám dovezú a nomontujú v stanovenom čase a termíne. Podľa obtiažnosti montáže treba počítať s časovým rozmedzím 1,5 až 3 hodiny. Zároveň máte istotu profesionálne odvedenej práce so zárukou bezproblémového fungovania.

5. Reklamácie

Ak chcete uplatniť reklamáciu na markízu, ktorá bola zakúpená v supermarkete, treba ju demontovať a dopraviť späť do predajne. Toto môže predstavovať (podobne ako dovoz markízy) pre majiteľov oosbných áut komplikácie a náklady naviac.  Nehovoriac o tom, že reklamácia nemusí byť z dôvodu nesprávnej montáže uznaná. Náklady a strata času spojená s riešením reklamácie často nestoja za to. Pri kúpe markízy s montážou od špecializovaného predajcu príde technik posúdiť rekamáciu priamo k Vám. Ak je to možné, opravu vykoná na mieste. Ak je nutné makrízu demontovať, firma zabezpečí demontáž a po oprave zasa montáž markízy v rámci reklamácie. 

Ďalšou výhodou kúpy drahšej markízy je možnosť výmeny látky. Poškodenú alebo vyblednutú látku môžete dať nahradiť po čase novou a zasa máte markizu ako novú.