Preskočiť na menu

Mám vertikálne žalúzie. Ako sa mám o ne starať?

Je rozdiel, či ste si zakúpili plastové alebo textilné vertikálne žalúzie. Kým od plastových sa očakáva, aby boli ľahko udržiavateľné, textilné sú antistatické a prakticky bezúdržbové.

Vertikálne žalúzie

Plastové pásy sú umývateľné

Plastové vertikálne žalúzie sú určené prednostne do hygienických a potravinárskych prevádzok. Umývajú sa mäkkou handričkou či hubkou s bežným saponátom rozpusteným vo vode, ideálne rovno na mieste. Následne ich stačí utrieť suchou handričkou.

Textilné vertikálne žalúzie sú antistatické

Textilné vertikálne žalúzie sú prakticky bezúdržbové. Žiadne pravidelné zvesovanie, pranie a opätovné vešanie, ako to poznáte z údržby záclon.

Ako je to možné? Textil je totiž špeciálne upravený voskovaním. Jeho  povrch je preto antistatický, čo znamená, že prach a špinu odpudzuje. V bežnom prostredí sa preto nešpinia. Výrobcovia ich neodporúčajú prať ani nechávať čistiť v čistiarni práve z dôvodu, aby sa nenarušila antistatická úprava.

Povysávajte ich

Ak sa predsa len u vás práši a vám sa zdá, že je to na vertikálnych pásoch poznať, žalúziami poriadne zatraste. Počkajte, kým prach sadne na zem a nábytok, a potom ho povysávajte a utrite.

Druhý spôsob predstavuje opatrné vysávanie visiacich žalúžií priamo. Postupujte vždy odhora nadol. Vyskúšajte rôzne nástavce na hadicu vysávača a sami uvidíte, s ktorou vám to pôjde najlepšie. Dôležité je pred prácou skontrolovať čistotu nástavcov, aby ste nimi textil nezašpinili.

Pásy po čase vymeňte

Textilné pásy vydržia v dobrom stave, pokiaľ teda nevisia v prašnej prevádzke minimálne desať rokov. Keď to uznáte za vhodné, dajú sa vymeniť. Dobrá správa je, že žalúzie nemusíte meniť celé, stačí zakúpiť iba textilné pásy. Cena pásov pritom tvorí orientačne tretinu vstupných nákladov.

Vymeniť ich môžete i skôr za inú farbu, čím zmeníte vyznenie a atmosféru celej miestnosti.

Možno budete prekvapení množstvom farebných možností, ktoré sú v ponuke  vertikálnych žalúzií. Pre lepšiu predstavu si prezrite našu ponuku.