Ktorý typ žalúzií vydrží najdlhšie?

Otázka, ktorú si položí každý z nás, keď zariaďuje byt či dom. Na žalúzie je vhodné myslieť dokonca ešte omnoho skôr, než sa zabývate. Záleží totiž, aký typ si vyberiete a či bude nutné prispôsobiť žalúziám priestor okna.

Výber žalúzií do veľkej miery závisí od očakávaní a osobného vkusu. V našich článkoch sme už veľa krát rozoberali, ktorý typ tienenia je efektívny viac, a ktorý menej. Ale čo sa týka životnosti žalúzií, to je samozrejme úzko prepojené s tým, nakoľko intenzívne ich využívate, ako sa o ne staráte a ako šetrne s nimi narábate.

Exteriérové žalúzie sú investícia, ktorá sa oplatí

Ak ide o maximálne tienenie a úsporu energie s cieľom udržať si v lete v interiéri príjemný chládok, vonkajšie žalúzie nemajú konkurenciu. A logicky, keďže ide o riešenie určené do exteriéru, nemusíte sa obávať ani o ich životnosť. Vonkajšie hliníkové žalúzie sú skrátka vysoko odolné voči akýmkoľvek rozmarom počasia. Vyžadujú však aj určitú starostlivosť. Aspoň raz ročne, ideálne na jar po zime, je treba vonkajším žalúziám venovať trocha pozornosti: odstrániť napadanú špinu, lístie a hmyz, osprchovať ich alebo umyť vodou a jemnými čistiacimi prípravkami. Tak ako všetko, o čo sa dlhodobo nestaráme, aj žalúzie by mohli chátrať a mohla by sa narušiť ich funkčnosť. Pri správnej starostlivosti vám však takéto žalúzie vydržia desiatky rokov.

Ako si vybrať z vnútorných žalúzií?

Keďže je vnútorné tienenie aj vecou interiérového dizajnu, nie vždy si vyberáme tú najodolnejšiu možnosť. Pri dodržiavaní odporúčaní o starostlivosti od výrobcu však pri kvalitných žalúziách môžete rátať s dlhoročnou výdržou.

Napríklad drevené žalúzie sú citlivejšie na vlhkosť, preto ich my v Lamelland neodporúčame používať v kúpeľniach. Ide aj o cenovo náročnejšie riešenie pre tých, ktorí si potrpia na prírodných materiáloch. O drevené žalúzie sa inak stačí starať tak, ako o ktorékoľvek iné: prachovka a jemne navlhčená utierka vyriešia väčšinu nečistôt. Pozor si treba dávať iba na to, aby neboli dlhodobo v kontakte s kondenzátom z okenných skiel. V zimných mesiacoch je preto lepšie ich povytiahnuť.

interierova zaluzia

Chcete overenú klasiku? Áno, sú to klasické hliníkové horizontálne žalúzie. Vydržia roky rokúce, vzhľadom na materiál. Opotrebovávajú sa na nich štandardne len prvky ako sú ovládacie retiazky, silon a umelohmotné plastové krytky. Ale dobrou správou je, že tie si môžete v prípade zničenia kedykoľvek vymeniť, a zvládnete to aj sami vďaka našim radám, ktoré sme zhrnuli v tomto článku. Opäť sme pri tom, že životnosť takýchto žalúzií závisí od intenzity používania.

V domácnosti s deťmi či zvieracími maznáčikmi možno radšej zvážte využitie exteriérového tienenia. Proti psím zúbkom alebo zvedavým detským ručičkám totiž vnútorné tienenie nebýva dostatočne odolné.

Vertikálne žalúzie sú tiež štýlovým doplnkom do interiéru, rovnako ako látkové roletky Deň a noc. V oboch prípadoch tu dostáva prioritu skôr estetika, než efektivita tienenia – bariéru slnečným lúčom spravia čiastočne, skôr však vytvoria príjemné zátišie chránené pred pohľadmi zvonka. Ide o odolné materiály lamiel aj ovládacích prvkov, aj tu však môže ako prvá zlyhať retiazka ovládania –  našťastie je však možné ju vymeniť.

Vo všetkých prípadoch odporúčame vyberať najmä kvalitného výrobcu, akým je aj slovenský Lamelland. Odolné materiály a precízna výroba zaručia výdrž výrobku na dlhé roky, nech už si vyberiete ktorékoľvek žalúzie.

Search www.lamelland.sk

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.


Added to wishlist!