Preskočiť na menu

K terase patrí nielen markíza, ale aj kvety. Aké si vybrať?

Jar je v plnom prúde, stromy a kvety kvitnú a naše záhrady či terasy znova ožívajú. Je tá vaša akási chudobná a málo farebná? Riešenie je jednoduché. Pridajte kvety. Ktoré sú ideálne práve na terasu?

Teplomilné rastliny na terasy v závetrí

Väčšina rodinných domov má terasy orientované na západnú či južnú stranu a umiestnené bývajú tieto príjemné priestory zväčša v závetrí. Práve takáto orientácia terasy predstavuje ideálny priestor pre pestovanie teplomilných rastlín. Ktoré vyniknú na vašej terase?

Klasikou sú muškáty. Pravdou je, že na terase krásne vyniknú práve rôzne druhy črepníkových rastlín. Okrem typických červených muškátov však teplo a závetrie prospeje aj oleandrom, fuksiám, rododendronu, azalkám či dokonca kaktusom. S kaktusmi však opatrne. Ich pestovanie nie je ani zďaleka tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

Bylinky prevoňajú terasu aj potešia vašu kuchyňu

Veľkej obľube sa v posledných rokoch tešia aj bylinky. Tie si našli cestu najprv do bytov a na mestské balkóny, ale krásne vyniknú aj na terase. Pestujte si aj vy vlastné koreniny a bylinky. Dopestovať si na terase tymián, bazalku, rozmarín či mätu nie je vôbec až tak náročné. A navyše vďaka bylinkám bude vaša terasa nielen rozvoniavať, ale ich používanie v kuchyni zlepší vašu imunitu a určite poteší všetkých stravníkov.

Máte pergolu? Skúste popínavé rastliny

Ak vám na terase stojí pergola , nič vás neodrádza od toho, aby ste k nej nepridali aj popínavé rastliny. Práve tie dokážu z vašej terasy v kombinácii s pergolou vytvoriť čarovné romantické miesto ako stvorené na dlhé letné večery a posedenia s priateľmi či s rodinou. Popínavé rastliny dokážu vašu pergolu obrásť už počas jednej sezóny. Treba však dbať na to, aby bola pergola dostatočne pevná a z kvalitného materiálu, aby túto dodatočnú záťaž udržala.

Na pergolu sa hodia popínavé rastliny, ako sú vistéria, zimolez, ktoré sa ovíjajú, plamienok a réva, ktoré sa na pergolu prichytávajú úponkami alebo ak ste naozajstným romantikom, vašu pergolu by mali skrášľovať jednoznačne popínavé ruže. Siahnuť však môžete aj po klasickom brečtane či prísavníku.

Čo do tieňa markízy?

Ak máte terasu v lete či na jar zatienenú markízou a túžite po kvetoch, aj pre vás niečo máme. Na zatienenej terase sa bude výborne dariť drobným cibuľovinám. Na jar vás napríklad môžu tešiť snežienky, konvalinky, voňavé fialky, prvosienky či zvončeky. V lete takisto nebudete ochudobnení o prítomnosť kvetov. Tešiť sa môžete pohľadom napríklad aj na krásne ľalie, ľaliovky či alchemilky.

Vytvorte si aj vy terasu, ktorú budete mať problém opustiť nielen vy, ale aj vaši hostia. Prevoňajte ju bylinkami a kvetmi.