Invázne druhy hmyzu na Slovensku

Zdielať:

O inváznych druhoch hmyzu sa dozvedáme z médií hádam každoročne počas leta. Niet sa čo čudovať, realitou je, že k našim pôvodným druhom hmyzu často skutočne pribudne nejaký privandrovalec. Nie je ale dôvod na paniku, hoci ovocinárov a záhradkárov výskyt často agresívnejších typov hmyzu veľmi nepoteší.

komare sediace na sieti proti hmyu

My v Lamelland sa pochopiteľne o hmyz zaujímame a ponúkame aj rady, ako vyzerá ochrana pred hmyzom . Tentoraz sme sa rozhodli urobiť krátke zhrnutie, ako to aktuálne na Slovensku vyzerá s nepôvodnými druhmi hmyzu. Jedným zo zámerov je i pokus odvrátiť zbytočnú paniku.

O mnohých zrejme ani netušíte

Je potrebné povedať, že z tisícok inváznych druhov hmyzu, ktoré sa za posledné roky dostali na Slovensko, iba asi niekoľko desiatok až stoviek sa dostáva do významného stretu s človekom, kedy pociťuje ich prítomnosť. Či už z hľadiska poľnohospodárskej činnosti, alebo v bežnej realite. My sa zameriame špeciálne na tie, s ktorými sa môže stretnúť bežný človek a môžu byť nepríjemné.

Komár tigrovaný

Azda najotravnejšie druhy hmyzu sú podľa názorov mnohých jednoznačne komáre, hoci väčšinou je ich uštipnutie neškodné. Na Slovensku máme okolo 60 rôznych druhov komárov. Za posledné roky sa ale veľa hovorí práve o inváznom druhu, ktorým je Komár tigrovaný Aedes albopictus, pôvodom z Ázie. V Európe sa už vyskytuje celkom bežne, zaznamenaný bol vo veľkom napríklad vo Francúzsku. Tento komár je schopný prenášať napríklad vírus zika, horúčku dengue alebo západonílsku horúčku. Samozrejme, ak sú ňou nakazené. Inak ide „len” o uštipnutie o čosi agresívnejšie než od pôvodných typov komárov.

Ázijské lienky, bzdochy

Ide skôr o otravné, než nebezpečné druhy. Bzdochy sú tiež pomerne rozšíreným hmyzom, existuje ich nespočetné množstvo druhov, no pozornosť v poslednom období pútala hlavne bzdocha americká. Lienky z Ázie oproti tým klasickým dokážu aj pohrýzť, nepríjemné sú ale hlavne kvôli hromadnému výskytu. U nás bol výskyt takýchto lienok, ale aj bzdoch, zaznamenaný ako vyslovená epidémia, kedy sa desiatky až stovky jedincov usádzali na parapetách okien, v škárach, na balkónoch a fasádach budov. Samozrejme, radi vnikajú aj do interiérov.

Ázijské sršne

Hoci o ázijských sršňoch zatiaľ v spojení so Slovenskom hovoriť nemôžeme, faktom je, že Európske krajiny ako je Portugalsko, Francúzsko, Taliansko či Nemecko už mali tú česť sa s nimi zoznámiť. Nie je vylúčené, že tento nebezpečný druh sršňa doletí aj k nám. Že je agresívnejší a nebezpečnejší, než naše pôvodné sršne, asi netreba bližšie popisovať.
Dopočuť ste sa mohli aj o novom type „ovocnej mušky” s odborným názvom Drosophila suzuuki pôvodom z Japonska, ktorá posledné roky trápi najmä pestovateľov ovocia. Oproti známej ovocnej muške, ktorá parazituje na hnijúcom ovocí, Drosophila suzuuki si zgustne na zdravom, ešte nedozretom ovocí, ktoré takto znehodnocuje.

Takéto sú opatrenia voči hmyzu

Odpoveďou na výskyt pre nás nezvyčajných druhov hmyzu sú hlavne sieťky proti hmyzu , ak hovoríme o ochrane domova. Neexistuje azda efektívnejší spôsob, ako zamedziť vniknutiu akéhokoľvek hmyzu do bytu alebo domu. Siete proti hmyzu odporúčame montovať hlavne ak bývate v dome blízko prírody, nebodaj vodných plôch a tokov. Zabezpečte si nimi každé okno, ktoré sa otvára na vetračku, a na vstupy na terasy montujte sieťové dvere proti hmyzu , ktoré sa dajú vyrobiť na mieru a sú posúvateľné, alebo otvárateľné, s magnetom na udržanie dverí na mieste. Siete pravidelne servisujte, aby dobre tesnili a v prípade väčších poškodení ich vymieňajte.

Ďalšie rady sú potom tieto:

  • pri pobyte v prírode používajte repelenty a adekvátne sa obliekajte, napríklad celá obuv, dlhé nohavice a rukávy
  • pomôže aj vonná lampa s prídavkom éterického oleja, ktorý hmyzu – hlavne komárom nevonia
  • na záhrade nenechávajte nádoby so stojatou vodou, kde sa liahnu komáre a dostatočne často koste, aby ste zabránili výskytu nežiaduceho hmyzu.

Veríme, že aj toto leto zvládnete bez nepríjemných stretov s (nielen) inváznymi druhmi hmyzu.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.