Hlučná garážová brána – kedy ide o poruchu?

Zdielať:

Garážová brána je jedna z tých vyšších investícií. Predpokladáme preto, že ak ste do nej investovali nemalé peniaze, vedeli ste, čo za ne dostanete. A ak bránu využívate dennodenne, tak je pravdepodobné, že ju aj dobre poznáte. Rozlíšiť preto prípadné poruchy nie je problém – obvykle sa nedá prehliadnuť, ak brána funguje inak než predtým. Jednou z najčastejších porúch pritom býva práve podozrivá hlučnosť brány, ako sú nezvyčajné zvuky, škrípanie či vŕzganie.

sekciova brana moderny dom bungalov garaz auto

Hlučnosť garážovej brány závisí od mnohých faktorov. Vplývajú na to použité materiály na jednotlivé súčasti pohyblivého mechanizmu, napríklad typ vodiacich koľají, typ koliesok, pántov… Líšiť sa môže aj typ automatického pohonu. A v neposlednom rade toto všetko ovplyvňuje práve cena.

Ale rozhodujúci je tiež typ brány. Priemyselná garážová brána v podnikovom areáli zrejme bude hlučnejšia, než luxusná sekciová garážová brána do rodinného domu. Sekciové garážové brány prirodzene patria medzi menej hlučné, najhlučnejšie typy brán do rodinných domov sú rolovacie garážové brány, kvôli typu konštrukcie.

Pri výbere brány s nízkou hlučnosťou spozorujete problém okamžite, pretože ak je brána super tichá, neprirodzené vŕzganie či pískanie brány počas chodu ihneď udrie do uší. Čo môže byť príčinou? Obvykle je to zanesenie vodiacich líšt prachom, či rôznymi predmetmi. Ale na príčine môže byť aj porucha motora.
Čo robiť, ak garážová brána vydáva nezvyčajné zvuky
Ak počujete pri chode brány šúchanie, vŕzganie, pískanie, ktoré tam predtým rozhodne nebolo, spozornite. Aj vtedy, ak je vaša garážová brána prirodzene hlučná – radšej bránu preventívne prezrite, aby nedošlo k vážnejším poškodeniam. V prípade, že by ste tento problém zanedbali, mohlo by to dôjsť až k zaseknutiu brány a ďalším vážnym poškodeniam.moderny dom sekciova brana antracit

Zásah možno bude len banálny. Reťaze, súčiastky, vodiace koľajnice sa odporúča aspoň raz ročne premazať, a tak sa vyhnúť problémom. Zrejme bude ale nutné všetky časti prezrieť a odstrániť odtiaľ kamienky, blato, prípadne predmety, ktoré sú zodpovedné za vŕzganie a nežiaduce zvuky. Taktiež pred mazaním musíte tieto časti poriadne vyčistiť, postačí na to vlhká utierka. Po odstránení špiny, pretrite miesta ešte suchou utierkou a až potom začnite s premazávaním.

Pri nanášaní maziva buďte opatrní a používajte len originálne druhy mazív. Ak si nie ste istí, alebo ak máte podozrenie na poškodenie motora, je lepšie sa poradiť s odborníkmi. Môžete si taktiež zistiť v manuáli postup pre konkrétny typ brány, ktorý máte.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.