Preskočiť na menu

Exteriérové rolety a náklady na energie. Kedy s nimi ušetríte?

Ciest, ako vylepšiť energetickú bilanciu vášho domu, je viac. Viete, že jedným z prvkov šetrenia nákladov na kúrenie sú aj exteriérové rolety?


Exteriérové rolety


Pri komplexných riešeniach energetických úspor domu sa občas zabúda na menej finančne náročné riešenia, ako sú napríklad rolety. Prezradíme vám, nakoľko sa na energetickej bilancii domu podieľajú práve exteriérové rolety.

V zime platí, že v noci dole, cez deň hore

Návod, ako používať okenné rolety v zimnom období, sa riadi jednoduchou logikou. Počas slnečných dní nechajte rolety zrolované v boxe. Cez sklá preniká nielen svetlo, no čiastočne i teplo. Keď sa začne večer ochladzovať, rolety z boxu celkom vyrolujte.

Chránia prenikaniu studeného vzduchu. Zároveň sa medzi oknom a roletou vytvorí vzduchová medzera, ktorá bráni unikaniu teplého vzduchu cez sklo zvnútra smerom von.

Poriadna zima so silným vetrom a snehom však môže byť aj cez deň. Ak ste práve doma, záleží na vás a na intenzite svetla a chladu, či rolety stiahnete dolu i počas dňa.

Ak v zime odchádzate ráno do práce a do školy a cez deň doma nik nie je, oplatí sa, aspoň v najväčších mrazoch, nechať rolety aj ráno stiahnuté.

Koľko za kúrenie vlastne ušetríte?

Suma za kúrenie, ktorú ušetríte sa, bohužiaľ, nedá zovšeobecniť a presne vyčísliť, keďže každý dom má iné stavebné parametre, inú veľkosť a polohu okien a je inak orientovaný voči prevládajúcim vetrom. Niektorí výrobcovia uvádzajú, že používaním roliet sa dá v celkovej energetickej bilancii budov ušetriť až 20 - 25 %.

Iné porovnanie je možno ešte zrozumiteľnejšie. Ak máte okná s dvojsklami a stiahnuté rolety, táto kombinácia je, čo sa izolácie týka, akoby ste mali okná s tepelno-izolačným trojsklom. Vedľajším efektom je i zmiznutie rosenia na vnútornej strany okien.

Sú plusom aj v lete

Exteriérové rolety chránia v lete interiér pred prehrievaním. V porovnaní s nepriehľadnými závesmi dokonca oveľa efektívnejšie, keďže veľká časť tepelnej zložky slnečného žiarenia sa k oknu ani nedostane. Vďaka nim šetríte náklady na klimatizáciu.

Podobne ako v zime, i tu je na mieste správne načasovanie. Režim je opačný, v najväčších horúčavách cez deň majú byť stiahnuté.

Rolety - praktické a pekné

Exteriérové rolety a automatické systémy

Veľkým plusom, ak chcete šetriť náklady na kúrenie a elektriku čo najviac, je automatické ovládanie roliet pomocou senzorov. Do systému sa podľa výpočtov nastaví ich efektívne využívanie.

V praxi to funguje napríklad tak, že ak začne byť v lete príliš teplo a vy ste v práci, automatický systém stiahne rolety v daných miestnostiach za vás. V zime zas dokáže rolety zdvihnúť, keď zaznamená slnečné lúče, ktoré pomôžu interiér vyhriať.

Hliníkové alebo plastové rolety?

Finančne výhodnejšie sú rolety s plastovými lamelami. Plast, ktorý sa používa na výrobu, je dobrý tepelný izolant. Lamely sú navyše duté, čo izoláciu podporuje.

Hliník, naopak, vedie dobre teplo, preto sú lamely opatrené výplňou z polyuretánovej peny, ktorá má výborné tepelno-izolačné vlastnosti.

Pri výbere exteriérových roliet myslite aj na ich dizajn. Viac o tom, ako najlepšie vybrať rolety práve z tohto hľadiska, sa dozviete v článku.