Preskočiť na menu

Drevené žalúzie. Ako sa o ne starať a ako ich správne čistiť?

Ani vy ste neodolali prírodnému vzhľadu, elegancii a vôni drevených žalúzií? Nedivíme sa vám. Drevené žalúzie dodajú interiéru krásne čaro. Po čase sa však, ako každé iné žalúzie, zaprášia a vyžadujú si vašu pozornosť. Ako tieto žalúzie čistiť tak, aby ste ich nepoškodili?

Krása prírodnéh dreva na žalúziach

Prírodné materiály boli vždy súčasťou našich domovov. Ich popularita nijako neklesá a mať doma „kúsok voňavého dreva" je túžbou mnohých. Okrem nábytku však drevo môžeme dnes nájsť aj medzi žalúziami. Drevené žalúzie dokážu ozvláštniť moderné aj rustikálne zariadené interiéry. Líši sa však nejako ich čistenie od tých klasických hliníkových žalúzií?

Ako na čistenie profilov a čo použiť na lamely?

Ak vás od kúpy drevených žalúzií odrádza len fakt, že budú náročnejšie na čistenie či údržbu, nemusíte sa báť. Drevené žalúzie sú síce z prírodného materiálu, ale s tou opatrnosťou voči nim to nemusíte nijako preháňať. Profily drevených žalúzií vyčistíte rovnako ako aj na iných typoch. Vezmete do rúk suchú, mäkkú textilnú handričku a jemne ňou profil vyčistíte.

Pokiaľ ide o drevené lamely, predovšetkým dávajte pozor na to, aby ste ich nepoškodili. To znamená, že na ich čistenie nepoužívajte žiadne prípravky na báze rozpúšťadiel a riedidiel. Opatrne takisto s prípravkami obsahujúcimi rôzne drobné čiastočky. Tie by mohli lamely poškrabať. Odporúča sa používať špeciálna prípravky na čistenie drevených povrchov. Základom teda je lamely čistiť jemne a s prostriedkom na to určeným.

Vyžadujú si drevené žalúzie špeciálne zaobchádzanie?

Jediné, na čo by ste mali dbať pri drevených žalúziách je udržiavanie približne stálej vlhkosti a teploty v miestnosti. Pozor na extrémne výkyvy. Ak máte okno vybavené izolačným dvojsklom a zvnútra vám ho navyše chránia drevené žalúzie, v situáciách, kedy sú medzi interiérom a exteriérom vysoké teplotné rozdiely, niekedy môže prísť k roseniu okna. Vtedy vám však stačí, ak žalúzie na noc o pár centimetrov povytiahnete, lamely necháte otvorené a rosenie zmizne.

Ak vás doteraz od kúpy elegantných drevených žalúzií odrádzala jedine ich „náročná" údržba a starostlivosť, dúfame, že sme vás presvedčili o opaku. V prípade, že by ste si radi do vášho domova zadovážili práve tento typ žalúzií, pozrite si aj našu ponuku.