Preskočiť na menu

Dotvorte dizajn svojho domu s vonkajšími žalúziami

Hovorí sa, že knihu predáva obal. S týmto tvrdením sa úplne stotožňujeme, a rovnako vieme, že obal nie je dôležitý iba pri knihách, ale aj pri rodinných domoch. Spôsobov, ako dotvoriť exteriér rodinného domu, je viacero a jedným z tých najobľúbenejších sú vonkajšie žalúzie.

Vonkajšie žalúzie

Prečo sú vonkajšie žalúzie lepšie ako klasické?

Vonkajšie žalúzie sú oproti tým vnútorným oveľa robustnejšie, aby vydržali celoročné zmeny teplôt, počasia a chránili vaše okná pred vetrom. Bezpochyby, jednou z najväčších výhod je, že vonkajšie hliníkové žalúzie slúžia ako perfektná regulácia tepla v dome. Kým vnútorné žalúzie zabraňujú vstupu tepla a svetla až vo vnútri, vonkajšie žalúzie zastavia nežiadúce svetlo a teplo ešte na vonkajšej strane domu, čo je oveľa efektívnejšie.

Slnečné lúče sú vonkajšími žalúziami zachytené ešte pred dopadom na povrch skla okna, čím sa znižuje množstvo tepla a svetla, ktoré preniká dovnútra. To, že vonkajšie žalúzie odrazia teplo a svetlo ešte pred vstupom do domu, im voči vnútorným dáva veľký náskok a výhody.

Ako vybrať vonkajšie hliníkové žalúzie?

Vonkajšie žalúzie fungujú ako perfektná tepelná a svetelná izolácia, a podobne ako vnútorné, tiež sa dajú plne zautomatizovať. V prípade, že začne slnko svietiť príliš jasno, žalúzie sa automaticky stiahnu a vnútro vášho domu ochránia pred prehriatím. Podobne to funguje aj naopak, kde sa v zime počas pekného počasia samé vytiahnu, aby dnu vpustili teplé slnečné lúče.

Dokonca, s vybranými druhmi žalúzií si môžete počas slnečného dňa spraviť v dome absolútnu tmu. To oceníte v prípade, že idete na dlhšie preč či na dovolenku a nechcete sa vrátiť o prehriateho domu. Vyžadujú si však odbornú inštaláciu, zásah do muriva domu a sú cenovo náročnejšie.

Výhody vonkajších žalúzií:

● Regulujú teplo a svetlo ešte pred vstupom do domu.
● Automaticky regulované žalúzie v zime prácou so svetlom šetria náklady na kúrenie.
● Domy orientované na juh alebo západ sú v lete ochránené pred prehriatím.
● Sú ľahko namontovateľné na všetky druhy okien a balkónových dverí.
● Môžete si s nimi doma spraviť úplnú tmu.
● Chránia okno pred fyzickým poškodením, ako sú odletujúce kamienky z pod kolies áut či pred blatom a prachom.

Ako si vybrať vonkajšie žalúzie?

Aby ste si vybrali správne vonkajšie žalúzie, musíte sa zamyslieť nad dvoma hlavnými vecami ešte pred tým, než sa rozhodnete pre konkrétny produkt:

1. Ako chcem dotvoriť dizajn svojho domu a akú farbu žalúzií mám zvoliť?
2. Chcem, aby žalúzie okrem estetickej funkcie tiež regulovali svetlo a teplo v dome? Určite áno.

Aby žalúzie fungovali perfektne ako tepelný izolant, ich vlastnosti vysoko ovplyvňuje ich farba a čiastočne aj tvar lamiel. Kým svetlé žalúzie lepšie odrážajú svetlo, tmavé žalúzie lepšie pracujú s teplom. Odporúčame vám teda vyberať farby, ktoré sú niekde medzi. Ani čisto biele, ani čierne žalúzie nebudú najlepšou voľbou.

Ak je váš dom orientovaný na západ či juh, je vysoko pravdepodobné, že sa bude počas dlhých letných dní prehrievať. Zamyslite sa však nad farbou vášho domu, farbou garážových dverí a podľa toho dotvorte aj vaše vonkajšie žalúzie. Odporúčame vám ich zladiť s farbou brány, plota a garáže, aby ste doma nemali „cirkus". V modernej architektúre platí, že menej je viac. Držte sa toho hlavne pri výbere farieb.

https://www.lamelland.sk/referencie/2015

Na fotografii vyššie vidíme rekonštrukciu budovy v Trenčíne, kde boli tiež použité externé žalúzie na lepšie zatienenie. Tieto vonkajšie žalúzie boli umiestnené pod obklad fasády domu, aby nenarušili jeho celistvý vzhľad.

Vonkajšie žalúzie sú moderným riešením regulácie tepla a svetla v domoch a budovách, ktoré určite oceníte. Automatická regulácia svetla, správa tepla v zimných mesiacoch a moderný hliníkový vzhľad dodajú vášmu domu moderný vzhľad a funkčnosť.

Chcem nezáväznú cenovú ponuku na žalúzie