Domácnosť so zvieratkami – na čo si dať pozor?

Zvažujete, že si domov privediete nového člena zo zvieracej ríše? Pozitívny dopad zvieratka na našu psychiku je už dávno potvrdený, preto toto rozhodnutie chválime. Ale pozor na to, ako máte vybavenú domácnosť, pretože logicky vás asi nepoteší, ak zvieratko nechtiac a vzhľadom na prirodzené aspekty svojej povahy čosi poškodí. Na čo by ste teda mali vopred myslieť, ak chcete mať doma zvieratko?

domaci maznacik psik hrat sa

Skúsime sa zamerať na najčastejšie domáce zvieratá, ktorých prítomnosť výrazne ovplyvňuje spolužitie. Predsa len, pri teráriových a akváriových drobných typoch zvierat, alebo aj klietkových (andulky, kanáriky..) nie je až také riziko poškodenia čohokoľvek. Ostávajú teda najčastejší štvornohí kamaráti, teda mačky a psy.

Aj keď svoje zviera ľúbite a pri všeličom prižmúrite oko, je lepšie sa preventívne zariadiť vopred, kým zvieratko zavíta k vám. A toto sú tie hlavné podnety na zamyslenie:

Zvážte, či sú koberce nevyhnutné

Vieme, že koberce tlmia zvuk, robia útulnejší domov a sú skvelým dizajnovým doplnkom. Ale pri zvierati v domácnosti nie sú práve praktickým riešením. Ak už na nich trváte, choďte vylučovacou metódou. Zvieratkám sa často stane „nehoda“, a neodlučiteľne k nim patria – s výnimkou bezsrstých plemien – chlpy. Veľa chlpov.

Vyberajte teda koberce, ktoré

  • dokážete jednoducho oprať, prípadne vytepovať a vysušiť – škvrny od moču zvierat, prípadne iné zašpinenie je vždy nutné riešiť ihneď predtým, než sa zažerú do hĺbky a neodstránite ich už nijako
  • koberce, ktoré majú krátky vlas a nezachytávajú tak pevne chlpy zvierat, prípadne sú antialergické a ľahko sa vysávajú,
  • koberce, ktoré zostanú nepoškodené aj po zásahu mačacích či psích pazúrikov.

Je možné, že po vylúčení všetkých možností dospejete k záveru, že vám postačia behúne, ktoré sa dajú ľahko vyprať, oprášiť a zbaviť chlpov. Ale je to lepšie, než nič a dnes už nájdete na trhu široký výber takýchto praktických koberčekov.

Porozmýšľajte nad výberom nábytku

A dobre si rozmyslite hlavne materiály, z ktorých bude nábytok vyrobený. Kvôli pazúrikom je prakticky nereálne uvažovať o pravej koži, ratanových a prútených doplnkoch, alebo rôznych luxusných materiáloch. Zbytočne by ste stratili nervy a vyprázdnili si peňaženku. Zvoliť môžete špeciálne nepremokavé a voči poškodeniam odolné čalúnenie, dnes už je trh s nábytkom pripravený aj na domácnosť so zvieratkami. Gauč môžete zároveň čiastočne ochrániť dekami či poťahmi, ktoré ľahko vyperiete a zbavíte chlpov.

Ak svojho miláčika púšťate aj do postele, existujú ochranné návleky na matrace, ktoré sú nepremokavé. Obliečku matraca môžete tiež vyprať a na tieto účely je skvelým pomocníkom sušička bielizne. Tá totiž popri sušení aj vynikajúco odchlpuje.

Pozor na žalúzie, vopred si rozmyslite typ tienenia

Akékoľvek vnútorné žalúzie  sú rizikovým riešením. Pre mačky je hocičo visiace zo stropu veľkým lákadlom, takže napríklad na vertikálne žalúzie  sa zavesia a môžu ich doškriabať. Aj psík by mohol v priebehu pár minút rozhrýzť lanko či inú umelohmotnú súčasť žalúzií. Samozrejme, nie je to pravidlom. Ale ak máte živšie zvieratko, ktoré neviete ustriehnuť, lepším riešením na tienenie vašej domácnosti sa stávajú vonkajšie žalúzie ,alebo vonkajšie rolety.

Bohužiaľ, toto platí aj pri závesoch či záclonách. Áno, chápeme, je to krásny doplnok, ale je to aj otázka priorít. Ak vám je jedno, či vám mačička doškriabe závesy, berieme späť a skláňame sa pred vami. Ak nie, tak voľte pevné závesy, odolné voči poškriabaniu a s pevnými garnižami, z ktorých je ťažké záves uvoľniť.

Vyberte si správne sieťky na okná

Majitelia mačiek vedia, že sieťky na okná  nie sú len vecou hmyzu, ale aj bezpečnosti ich miláčika. Klasické lacné sieťky zároveň ale vystavujete priamemu útoku pazúrikov. A už vzniknuté dierky v sieťke sa veľmi ťažko opravujú. Vyberajte si preto sieťky s kvalitnou sieťovinou, napríklad pet screen, ktorá je zosilnená voči pazúrom domácich zvierat.

 

Search www.lamelland.sk

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.


Added to wishlist!