Chcete mať dokonalú terasu? Na tomto si dajte záležať

Kto by nemiloval sladké ničnerobenie a vysedávanie na terase? S príchodom leta si zveľaďujeme priestory v blízkosti domu, aby nám čo najlepšie slúžili na tento účel. Ak si svoju terasu chcete vybudovať od základov, mali by ste myslieť na niekoľko dôležitých bodov, vďaka ktorým sa z nej stane naozaj skvelé miesto pre kávičkový relax, oslavy, či grilovačky s priateľmi.

terasa

Poradíme, ako si vybudovať terasu, na ktorej budete vy a vaši blízki radi tráviť čas.

Vzhľad a vybavenie terasy sa do veľkej miery odvíja od vašich záujmov. Niekto rád griluje, niekto miluje pohľad do ohňa a iný si zasa nevie predstaviť terasu bez chladených drinkov na dosah. Aby bola terasa skutočne funkčná a motivovala k využívaniu na sto percent, mali by ste sa už pri realizácii zamýšľať nad dôležitými faktormi. Pretože kým dekorácie alebo nábytok sa dajú vymeniť, základy alebo orientáciu terasy len tak nevymeníte.

Odolné materiály

Aby ste dosiahli kvalitné riešenie terasy na dlhé roky vopred, dôležité je siahnuť po odolných materiáloch. Najdôležitejšie rozhodnutie sa týka dlažby. Takmer bezúdržbové sú terasy z betónových tvárnic, ktoré už dnes môžete nájsť v rôznych dekoroch. Vyvýšené terasy sa zasa často vyrábajú z exotických drevín, každé drevo však vyžaduje určitú údržbu. Dôležité je nechať si poradiť a vyberať len z typov dlažby, ktoré sú vysoko odolné voči vode a poveternostným podmienkam. To platí aj o zastrešení. Ak nemáte nad terasou strechu, skúste zainvestovať do kvalitných slnečníkov alebo provizórneho skladateľného prístrešku.

Správna orientácia terasy

Už pri plánovaní domu by si budúci majiteľ mal dobre rozmyslieť orientáciu terasy. Obedňajšie a popoludňajšie slnko dokáže priestor zbytočne rozpáliť, zatiaľ čo výhľad na západ slnka je v lete mimoriadne romantický. Severne orientované terasy zasa majú nevýhodu v tom, že sú tmavé a pôsobia menej útulne, je potrebné sa s nimi viac vyhrať. Ideálne je zvoliť podľa možnosti zlatú strednú cestu: aby sa na terasu dostalo aj nejaké slnko, ale nie počas celého dňa.

Všetko po ruke

Aby ste na terasu chodili radi, mali by ste mať pohodlie a všetko potrebné v dosahu. Ak ju máte v blízkosti domu, je dôležité, aby bola rozumne oddelená od vnútorných priestorov. Zároveň by sa malo dať cez ňu do domu kedykoľvek jednoducho prejsť.

Vnútro domu by malo byť chránené sieťami proti hmyzu, ale pri neustálom vchádzaní z terasy do domu je potrebné mať ich riešené inteligentne. Na to sú vhodné posuvné terasové siete, ktoré sa ľahko ovládajú. Nebudú vás tak obmedzovať pri prechádzaní a dom zostane dokonale chránený pred otravným hmyzom.

Ak máte terasu ďalej od domu, mali by sa na terase nachádzať všetky želané nábytky a spotrebiče. Ak sú stálou súčasťou terasy, napríklad záhradný gril alebo nápojový bar, mali by byť dobre kryté pre prípad dažďa. Samozrejmosťou na terase je existujúca elektrická prípojka, dostatočné osvetlenie, ktoré plní nielen funkciu tlmenej atmosféry, ale aj možnosť zapnúť si naplno svetlo, aby ste videli. K vzdialenejšej terase by ste mali mať pohodlný prístup bez toho, aby ste po tme museli šliapať napríklad na mokrý trávnik. Ideálne sú chodníčky z betónových dielov s osvetlením.

Správne tienenie na terase

Dosiahnuť stopercentne vyhovujúcu orientáciu terasy sa zrejme nepodarí nikomu. Počas dní, kedy sa slnko najviac opiera o vašu terasu, je preto dobré mať po ruke vhodné tienenie. Ideálnym riešením sú markízy, ktoré môžu slúžiť na zatienenie z boku, ale aj namiesto strechy. Stálym riešením sú pergoly. Milovníci prírodných riešení ich môžu použiť ako konštrukciu na popínavé rastliny, vybrať  si môžete aj pergolu s lamelovým či textilným tienením.

Search www.lamelland.sk

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.


Added to wishlist!