Preskočiť na menu

Bytové rastliny: viete, na ktorú stranu bytu ich umiestniť?

Izbové kvety miluje väčšina ľudí, často je to jediný spôsob, ako si skrášliť byt a zlepšiť v ňom ovzdušie. Je nesmierne príjemné mať doma trochu živej zelene, vďaka ktorej sa môžete cítiť ako v záhrade. Demotivujúce však môže byť, ak sa nám nepodarí ich udržať nažive. Dôvodom môže byť napríklad aj to, že sú v byte nesprávne umiestnené. Ako na to?

Interiérové žalúzie 

Existuje nespočetné množstvo druhov izbových kvetín, takže veríme, že nebudete mať problém si vybrať z tých, ktoré sa hodia práve do vášho bytu a zároveň vyhovujú vášmu vkusu. V prvom rade si totiž treba uvedomiť, ako je váš byt dispozične riešený a ako je na tom so svetlom, prievanom či tienistými kútmi. Podľa toho ľahko vyberiete zo skupiny kvetov tie vhodné pre vás.

Tmavý byt orientovaný na severnú stranu

Zavíta do vášho bytu počas dňa len málo slnka? Nemusíte zúfať, kvetín, ktoré nie sú vôbec náročné na svetlo a slnečné lúče, je aj tak dosť. Dokonca niektorým z nich priame slnko vyslovene škodí.

V tmavom byte nemusíte premýšľať nad tým, ako naklopiť okenné žalúzie , no ak máte vonkajšie rolety , pred odchodom z bytu ich určite vždy vytiahnite, aby sa do bytu dostalo aspoň denné svetlo. Rastlinky vhodné do tmavých bytov bez priameho slnka sú napríklad dracény, bromélie, begónie, difenbachie, lopatkovec, či filodendron. 

Izby orientované na západ či východ

Východná strana poskytuje veľa slnečných lúčov zrána, čo môže vyhovovať rastlinkám, ktoré sú náročné na svetlo, ale nepotrebujú priveľa priameho slnka. Popoludní už tak môžu oddychovať v tieni. Patria medzi ne kvitnúce typy rastlín, ako sú fialky, orchidey, ale aj peperómie, brečtan, zelenec alebo asparágus. 

Západné okná vyhovujú väčšine kvetov, ale v prípade tých, ktoré nemusia priame slnečné lúče, si dajte pozor na silné popoludňajšie slnko. Tiež môže byť rizikom veľký teplotný rozdiel medzi popoludním a nocou. Dariť sa môže niektorým druhom púštnych kaktusov, tradeskancii, šeflere, antúrii.

Žalúzie do interiéru 

Južne orientované okná

Obzvlášť opatrní buďte pri oknách, ktoré sú orientované na juhozápad - k tým pristupujte skôr ako k oknám južným a tomu prispôsobte aj výber rastlín. Naopak severovýchodné okná zase môžu poskytovať primálo slnka, preto sem patria skôr rastliny obľubujúce tieň. 

Dôležité sú aj žalúzie

Ak je váš byt skutočne veľmi presvetlený a v lete aj extrémne prehriaty, predpokladáme že jeho súčasťou sú aj kvalitné žalúzie . Pomocou nich dokážete zatieniť izbu tak, aby silné slnko rastlinám neublížilo, a to najmä v čase obeda. Pozor si v tomto prípade dajte aj pri vyslovene tropických rastlinách, pretože slnko by ich mohlo doslova spáliť. Príkladom sú niektoré kaktusy. Preto odporúčame zvážiť, ako dopadajú slnečné lúče do izby a podľa toho okno zatienite, keď ráno odchádzate z bytu preč. 

Medzi rastliny, ktoré si slnko a sucho vychutnávajú, patrí aloe vera, sukulenty, citrusy, gynura, bilbergia, či tučnolist. Pri týchto druhoch ale myslite aj na ich pravidelné zalievanie, pretože kvôli slnku a suchu rýchlo strácajú vlhkosť.