Preskočiť na menu

Bambusové rolety: Pekné, ale skutočne praktické?

Bambusové rolety sú čoraz populárnejšie aj na Slovensku. Niet sa čo čudovať. Sú elegantné a oproti tým klasickým žalúziám sú z prírodného materiálu. Uvažujete nad ich kúpou? Tak najprv zistite, či sú okrem pekného vzhľadu aj praktické.

Bambus ako prírodný akcent

Hoci u nás bambus ešte nie je využívaný do takej miery, ako je tomu napríklad v Japonsku, Číne, Južnej Amerike a Afrike, jeho unikátne vlastnosti by ste mali poznať. Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že bambus je pevný ako oceľ a zároveň je aj ohybný. Práve vďaka tomu sa využíva na výrobu obrovského množstva vecí a aj ako stavebný materiál. Vo svete je bambus používaný na výrobu parkiet, roliet, šperkov, príborov, plotov a trebárs aj tých ponožiek.

Prečo zvoliť práve bambusové rolety

Ako sme už spomínali, bambusové vlákna sú mimoriadne pevné, ale zároveň aj ohybné. Ich ďalšou výhodou je aj odolnosť voči ohňu. Používanie bambusových roliet je takisto jednoduché. Ovládate ich v podstate rovnako ako každé iné rolety. Prostredníctvom šnúrky ich navíjate na horný hriadeľ. Pomocou tejto šnúrky s brzdou, prípade vďaka guľôčkovej retiazke, viete bambusové rolety nastaviť do vami požadovanej výšky.

Plusom týchto roliet je v každom prípade určite aj ich prírodný a moderný vzhľad. Bambusové rolety sú originálne a dokážete ich vkusne (aj farebne) zladiť so zvyškom vášho interiéru a vytvoriť tak originálny dizajn vášho príbytku.

Nevýhody bambusových roliet a ich (ne)praktickosť

Prejdime teda k tomu, čo vás môže odrádzať od kúpy bambusových roliet. V prvom rade to bude pravdepodobne ich čistenie a údržba. Na rozdiel od čistenia bežných žalúzií, ktoré jednoducho zvesíte a môžete ich umyť rýchlo a ľahko v sprche, bambusové rolety asi len ťažko dáte do práčky alebo do sprchy.

Originálne bambusové tienenie

Oproti dreveným žalúziám sa však nemusíte pri bambuse báť vlhkosti. Bambus vlhkosť neprijíma, a tak sa nemusíte báť tieto žalúzie čistiť aj vlhkou handričkou, prípadne špeciálnymi prostriedkami na čistenie prírodných materiálov. Zvesiť ich však nezvesíte.

Zároveň treba myslieť aj na to, že bambusové rolety vám neposkytnú úplné zatmenie ako napríklad také látkové rolety či plisé. Medzi bambusovými tkaninami sú medzery, cez ktoré bude vždy prenikať trocha svetla.

Naše zhrnutie: nemôžeme povedať, že by bambusové rolety boli vyložene nepraktické. Sú elegantné, prírodné a odolné. Jediná nepraktickosť možno spočíva v ich náročnejšom čistení a v tom, že úplnú tmu vám jednoducho nikdy neposkytnú.