Preskočiť na menu

Aký lietajúci hmyz nás vie potrápiť?

Sú otravné, dobiedzavé a môžu nám spôsobiť bolestivé štípance. Lietajúci hmyz nemusí byť iba neškodný, ale aj zákerný a poriadne nebezpečný. Pozrime sa, ktorý z nich nás vie najviac potrápiť.

Komáre

Komáre sú pre väčšinu ľudí síce otravné, ale zase absolútne neškodné. Svrbenie štípanca zvyčajne do niekoľkých dní odznie. Ak je však komár nakazený infekciou, namiesto štípanca sa vám na poranenom mieste objaví hnisavá hrča. Ak pociťujete po uštipnutí malátnosť, máte pocity na zvracanie či vám náhle opuchne tvár, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Alergické reakcie na sliny komárov môžu byť jednou z príčin vašej reakcie.

Komare

Včely

Bodnutie včelou nie je ničím príjemným, ale pokiaľ na ne nemáte alergiu, nič vám nehrozí. Najprv odstráňte pinzetou žihadlo a potom si boľavé miesto potrite dezinfekčným prípravkom. No v prípade, že ste na včely alergickí, sa majte na pozore. Včely sú najnebezpečnejšie v období, keď kvitne vlčí mak. Vždy si so sebou noste balíček prvej pomoci a v núdzi postupujte podľa rád lekára.

Vcela

Osy

Vedeli by ste vlastne rozoznať osu od včely? Je to pomerne jednoduché. Stačí si všimnúť, ako vyzerajú - osa je sfarbená dožlta a je bez ochlpenia, pričom včela je žlto-oranžová a má po celom tele chĺpky.

Ak vás poštípe osa, bolesť môže pretrvávať aj niekoľko dní. Osa je o niečo agresívnejšia ako včela a, navyše, po bodnutí neuhynie, a preto dokáže poštípať viackrát po sebe.

osa

Lienky

Každý z nás pozná lienku ako krásne sfarbené stvorenie, ktoré sme vždy chránili. S tým je, zdá sa, koniec. Namiesto tých našich, mierumilovných 7-bodkových lienok, máme omnoho viac tých, ktoré nám znepríjemňujú život. V letných mesiacoch sa ich nevieme zbaviť z fasád domov, bytov, ale ani v parapiet okien. Ide o lienky z východnej Ázie, ktoré dokážu aj bodnúť a spôsobiť alergickú reakciu.

lienka

Už máte siete proti hmyzu?

Komáre, osy či lienky k nám najčastejšie prichádzajú cez okná a dvere, ktoré mávame v lete často otvorené. Neostáva nám preto nič iné ako mať na oknách sieťky. V Lamellande si môžete vybrať z množstva sietí na okná i dvere. Naše sieťky majú antialergické sieťoviny , ktoré zabraňujú prieniku peľu dovnútra, a preto ich pokojne môžu využívať aj alergici. Pozrite si, ako sa sieťky jednoducho montujú.