Preskočiť na menu

Ako vybrať tienenie proti slnku na terasu?

Mali ste vždy predstavu, že ideálnym riešením, ako sa na terase chrániť pred slnkom je slnečník? Možno to pramení z predstavy vašich rodičov. Dnes máte však oveľa bohatší výber. Spoznajte vaše možnosti.

Výsuvná markíza

Slnečník možno bol kedysi „in" a neobišla by sa bez neho žiadna terasa. Každý, kto ho však už na terase mal, si veľmi dobre uvedomuje jeho nedostatky. Stačí o čosi silnejší letný vietor, jesenný vánok a slnečník zrazu leží na zemi. Posúvanie slnečníka spolu s tým, ako sa v priebehu dňa hýbe slnko takisto asi nikoho nebaví. Ide síce o tú najlacnejšiu alternatívu, ktorá si nevyžaduje zväčša žiadne stavebné úpravy, avšak môžete si byť istí, že vám prinesie viac starostí ako radosti.

S čím teda efektívne tieniť terasu?

Najlepšie pred slnkom ochráni markíza

Ak vás na slnečníku obťažoval predovšetkým fakt, že ste ho museli počas dňa viackrát presúvať preto, že slnko už nesvieti rovnako, skvelým riešením pre vás môže byť markíza. Tá je o čosi rozmernejšia a pred slnkom vás ochráni oveľa lepšie ako malý slnečník.

Okrem slnka vás markíza ochráni aj pred slabším dažďom, mrholením a slabým vánkom. Ak sa však schyľuje na poriadnu letnú búrku, odporúča sa markízu stiahnuť. Práve to vám umožňujú aj výsuvné markízy od Lamellandu. Vďaka jednoduchému ovládaniu ich v prípade nepriaznivého počasia jednoducho a najmä rýchlo stiahnete a uchránite pred poškodením. Prípadne si môžete zvoliť aj možnosť automatického ovládania.

Markízy sa zväčša vyrábajú na mieru, a teda presne sadnú práve na vašu terasu. Treba však dávať pozor na sklon markízy, ktorý by mal byť minimálne 15 stupňov. Vďaka tomu sa na markíze nebude zhromažďovať voda, čo by mohlo mať za následok roztiahnutie látky.

Vyberať si môžete nielen farbu, ale aj látku

Už dávno neplatí, že markíza musí byť iba biela. Aj pri finančne dostupnejších variantoch si môžete vyberať napr. z farieb, ako sú béžová, hnedá, strieborná či antracitová. Farba však zároveň nie je to jediné, na čom záleží.

Dôležitejšia je látka. Kvalitné látky na markízy, ktoré používame aj my v Lamellande, sú stálofarebné, impregnované, rozmerovo stále, s UV ochranou a nechýbajú ani povrchové úpravy proti vzniku plesní.

Ochranu pred dažďom aj vetrom poskytne pergola

Ak vám neprekážajú väčšie stavebné zásahy do vašej terasy či dvora a túžite po romantických a pokojných posedeniach pod pergolou obrastenou brečtanom či inou popínavou rastlinou, nemáte nad čím váhať. Pergola je síce o niečo drahšia ako markíza, ale na rozdiel od markízy vás účinne ochráni aj pred vetrom a dažďom. Najmä, ak zvolíte správny spôsob tienenia.

Na výber máte zväčša látkové tienenie , ktoré je aj odnímateľné, a hliníkové lamelové clony. Ich nespornou výhodou je to, že vám umožňujú regulovať stupeň zatienenia podľa potreby.

Vždy však treba myslieť na to, že do kvality sa skutočne oplatí investovať. Tak, ako ste už pochopili, že lacný slnečník vás dostatočne neochráni pred pichľavým slnečným žiarením, tak by ste si mali byť vedomí aj toho, že lacné látkové tienenie na pergole či markíze vám dlho nevydrží.