Ako vybrať správne žalúzie? Záleží, na ktorom poschodí bývate

Žalúzie sú veľmi obľúbeným prvkom pri tienení v panelákoch. Oproti roletám majú výhodu možnosti naklápania lamiel do rôznych polôh, čím si viete regulovať množstvo svetla prepúšťaného do miestnosti. Existuje však mnoho druhov žalúzií a ich výberu rozhodne odporúčame venovať pozornosť, inak sa vám môže stať, že svoje peniaze investujete nesprávne.

Správny výber oceníte počas leta

Ide tu totiž nielen o množstvo svetla v miestnosti, ale aj o jeho intenzitu. Aj meteorológovia potvrdzujú, že v našom teplotnom pásme pomaly dochádza k zmenám klímy. Pociťujeme to najmä v lete, kedy sa nezriedka aj v severnejších oblastiach Slovenska vyskytujú niekoľkodňové úseky tropických horúčav. No a tie si „užijú“ najmä obyvatelia miest, majitelia bytov v panelákoch na vyššom poschodí. Ak teda máte byt otočený na juh, prípadne juhovýchod či juhozápad, a nič nebráni celodennému vyhrievaniu priestorov, nad výberom žalúzií sa pozorne zamyslite. Interiérové rolety, či klasické dobre známe horizontálne žalúzie na vnútornú stranu okna totiž také obrovské teplo v miestnosti veľmi neznížia.

Riešenie? Vonkajšie žalúzie

Samozrejme, do úvahy určite treba vziať všetky okolnosti a úplne jednoznačnú radu nikdy nedostanete. Pri slnečných bytoch sú však dobrým riešením exteriérové žalúzie z kvalitných materiálov. Vonkajšie hliníkové žalúzie dokážu zachytiť slnečné lúče pred tým, než dopadnú na sklo a zvýšia teplotu v interiéri. Vďaka externým žalúziám preto môžete mať doma aj počas horúceho leta príjemný chládok.
Vyžadujú si však trochu väčší konštrukčný zásah, než klasické vnútorné horizontálne žalúzie. Je možné ich namontovať na rám okna zvonka, alebo na fasádu, v druhom prípade však môže nastať problém s pravidlami bytového spoločenstva – poraďte sa preto určite s domovníkom. Tak či tak, vonkajšie žalúzie vyžadujú síce aj viac financií, ale finálny efekt bude, čo sa týka teploty v byte, markantný.

Tienenie v náročných podmienkach

Vonkajšie žalúzie musia však spĺňať aj ďalšie podmienky: musia byť odolné voči poveternostným vplyvom. V lete ochránia pred horúčavou, ale na jeseň či v zime by mali vydržať mrazy, lejaky a búrky. V takomto prostredí je na mieste zvážiť vonkajšie rolety, pretože tie sú odolné a pevné, pričom nehrozí poškodenie lamiel.

Nižšie poschodia majú výhodu

Ak je váš byt orientovaný severnejšie, alebo v nižších poschodiach, kde tienia vysadené dreviny, teplo nebude problémom. Majitelia takýchto bytov riešia skôr tienenie pred svetlom z pouličného osvetlenia v noci. V takom prípade je len na vás, ktorý typ žalúzií zvolíte. Z interiérových typov to môžu byť klasické horizontálne, alebo štýlové vertikálne žalúzie, ktoré budú príjemným dizajnovým doplnkom domácnosti. Vo všetkých prípadoch si dajte záležať na kvalite materiálov, ktorá zaručuje odolnosť žalúzií a ich správnu izoláciu.

Search www.lamelland.sk

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.


Added to wishlist!