Preskočiť na menu

Ako vybrať sieť proti hmyzu

Komáre, muchy či dokonca lienky. Nikoho nepoteší hmyz, ktorý vás začne otravovať pri varení, pozeraní televízie či zaspávaní. Našou záchranou sú siete proti hmyzu na oknách či dverách. Viete ale, ako si z nich vybrať a ako kúpiť správne?

Materiál sieťoviny a rámu

Väčšina sietí proti hmyzu sa vyrába so skleneného vlákna potiahnutého plastom, ktorý má za výhodu to, že odoláva korózii a silnému veternému počasiu. Klasikou pri rámoch je extrudovaný hliníkový profil. Ďalším, no menej kvalitným variantom je valcovaný hliník.

Stop bielej. Zvoľte radšej hnedú alebo sivú

Viete, akú farbu sieťoviny vybrať? Ak si myslíte, že najlepšia bude biela, radšej sa obhliadnite po šedej alebo hnedej, ktoré pôsobia prirodzenejšie, až si myslíte, že žiadna sieťka v okne nie je. Naopak pri použití bielej farby by okenná sieť mohla byť viditeľnejšia, ako je potrebné. Farbu profilového rámu zlaďte s dizajnom okna.

Sieť do okien a dverí

Plisé sieť je vhodná aj pre dvere väčších rozmerov

Existujú pevné siete, siete do strešných okien, dverové, ale aj rolovacie. Nájdete siete, ktoré môžete namontovať bez stavebného zásahu do okna, iba ich uchytíte pomocou otočných držiakov, najčastejšie z vonkajšej strany. Dodávatelia a výrobcovia uvádzajú, na aký typ okna môžete sieťku použiť. Na našej stránke si môžete vybrať zo sietí na všetky druhy okien - plastové, drevené aj hliníkové.

Ak bývate na vidieku a vchodové dvere mávate často otvorené, určite na ne využívate túto pomôcku. Siete sú skvelé na balkónové alebo terasové dvere, lebo si môžete užívať slnečné dni bez toho, aby ste riešili dotieravý hmyz. Dverové siete mávajú tesniacu kefku po obvode a zvyknú byť uchytené pomocou pántov. Ak potrebujete väčšiu flexibilitu, zaobstarajte si rolovacie, ktoré si ľahko naviniete do bočnej polohy, ak už sieť nebudete potrebovať. Novinkou je sieť vyrobená z plisé.

Ako zistiť rozmery

Musíte poznať rozmery rámu okna či dverí. Pripravte si meter, pravítko a papier s perom na zapisovanie. Odmerajte tri rozmery - výšku, šírku a hrúbku rámu.
Šírku aj dĺžku odmeriame v troch pozíciách - dolu, v strede a hore. Pri každom vezmite najmenší rozmer a od toho odpočítajte 1 - 2 mm. Nakoniec odmerajte hrúbku rámu od vonkajšej hrany rámu po tesnenie.

Ako sa o ňu starať

Údržba je veľmi jednoduchá. Stačí, keď sieťovinu aj rám vyčistíte vlhkou handričkou. Ak si zaobstaráte sieť z plisé, vodiace koľajnice aj sieťovinu v pravidelne povysávajte. Aj vďaka minimálnej starostlivosti o siete si budete môcť užívať bezstarostné chvíle bez hmyzu kedykoľvek a kdekoľvek.