Ako udržiavať látkové žalúzie a rolety vo forme?

Keď sa povie čistenie žalúzií, asi väčšina z nás podvedome prevráti očami. Nie je to práve najobľúbenejšia činnosť. Ak však máme v interiéri látkové rolety či vertikálne žalúzie, z predstavy čistenia nás môže rovno rozbolieť hlava. Mnoho ľudí má dojem, že látkové rolety a žalúzie sú ešte omnoho komplikovanejšie na údržbu, než bežné klasické žalúzie. Takéto tienidlá sú zároveň interiérovým doplnkom, preto ich údržbu nechceme podceniť, aby nám domácnosť skrášľovali čo najdlhšie. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, či je to s údržbou látkových typov žalúzií až také tragické.

cistenie vertikalnych zaluzii

Stačí len vedieť, ako na to

Údržbu látkových roliet a vertikálnych žalúzií vykonávame podľa toho, ako veľmi sú znečistené. Takáto tieniaca technika je vhodná skôr do menej prašných domácností, z logického dôvodu. Prach je ale bežnou súčasťou každého bytu, preto skôr či neskôr ho bude riešiť každý. Väčšina látkových roliet a žalúzií je vyrobená z antistatických materiálov, čo pomáha pri údržbe. Ak teda ide len o zaprášené rolety, údržba vôbec nie je náročná.

Keďže nám už čoraz viac svieti slniečko, môžeme to využiť a na rolety sa zamerať práve počas pekného slnečného dňa. Lepšie uvidíme všetky znečistenia a prach. Najjednoduchšou cestou, ako zbaviť rolety prachu, je jemne ich povysávať vysávačom so špeciálnym nástavcom. Nastavte si vysávač na slabší výkon a rolety či lamely opatrne povysávajte. Pri pravidelnom čistení nemusíte dávať rolety dole, ak nevidíte žiadne väčšie znečistenia, postačí ich takto vysať priamo na okne. Niekedy stačí aj prachovka, špeciálna handrička alebo jemná kefa.

Ak je špina väčšia, overte si materiály

Ak sa na lamelách a roletách nachádzajú škvrny, čo je bežné najmä po niekoľkoročnom používaní, bude treba najprv overiť, z akého materiálu sú. Skontrolujte, aké sú odporúčania od výrobcu a či je možné na ne použiť čistiaci prostriedok a vodu. Bohužiaľ mnoho látkových roliet výrobcovia neodporúčajú namáčať a už vôbec nie prať v práčke. V prípade pogumovaných roliet je však možné ich utrieť vlhkou handričkou so saponátom.

Kedy môžete prať v práčke

Niektoré rolety sa dokonca dajú prať aj v práčke, napríklad rímske rolety. Ak máte vertikálne žalúzie, ktoré je povolené prať, môžete ich sňať z okna a jednotlivé lamely povyberať. Zbavte ich všetkých ovládacích prvkov ako sú retiazky či doštičky, následne ich môžete osprchovať vo vani, zavesiť ich a nechať uschnúť. Je dokonca možné lamely prať v práčke, ak je na to materiál uspôsobený. Použite na to vrecúško na pranie, kam vložíte stočené lamely. Perte na jemný program najviac na 30 stupňov.

Ak to materiál dovoľuje, môžete použiť aj parný čistič.

Nezabúdajte, že údržba roliet a vertikálnych žalúzií nespočíva len v čistení. Možno riešite problém poškodených roliet alebo žalúzií. Niektoré malé poškodenia viete sami raz za čas odstrániť a vymeniť náhradné diely. O tom však niekedy nabudúce.

Search www.lamelland.sk

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.


Added to wishlist!