Preskočiť na menu

Ako spraviť z pergoly to najkrajšie miesto v okolí

Uvažujete nad zadovážením si pergoly? Neviete však, ako zapasuje na vašu terasu či, ako ju skrášliť? Práve pre vás sme si pripravili niekoľko tipov na to, ako z vašej novej pergoly vytvoríte miesto, ktoré bude obdivovať každá návšteva.

Oddych ako sa patrí

Na čo vlastne slúži pergola?

Pergola sa akosi automaticky spája s popínavými rastlinami. Áno, práve obrastená pergola je snom mnohých. To však nie je jej jediný účel. Práve vďaka pergole si môžete aj v lete počas horúcich dní užívať príjemný tieň na vašej terase či záhrade. Aj v našej ponuke nájdete hliníkové pergoly, ktoré vám vďaka kvalitnému systému tienenia môžu poskytnúť zaslúžený tieň.

Na zatienenie pergol sa najčastejšie využívajú pevné, pohyblivé či naklápateľné systémy. Niektorí uprednostnia trvalé pevné tienenie, iní zase dajú prednosť pohyblivým látkovým systémom, ktoré je možné odokryť (napr. večer či po sezóne) alebo je nimi možné zakryť aj bočné strany pergoly, čo sa zase hodí napríklad pri veternom počasí.

Ako skrášliť pergolu? V prvom rade kvetmi

Ako sme už spomínali, populárnou voľbou na skrášlenie pergoly sú popínavé rastliny. Vašu terasu krásne ozvláštnia napríklad vistéria, zimolez, ktoré sa ovíjajú, plamienok a réva, ktoré sa na pergolu prichytávajú úponkami alebo, ak ste naozajstným romantikom, na vašu pergolu bez pochýb patria popínavé ruže. Siahnuť však môžete aj po klasickom brečtane či prísavníku, ktorý tiež dobre vyzerá.

Pri popínavých rastlinách však treba myslieť aj na to, že pergola by mala byť takisto na takúto záťaž pripravená. Preto je dobré zvoliť si pevnejšie konštrukcie (napr. aj hliník) od overených výrobcov a dodávateľov.

Nielen kvety, ale aj výber osvetlenia je dôležitý

Polovica romantiky sa skrýva vo vhodnom osvetlení. Ak si chcete pod vašou novou pergolou užívať teplé romantické večery, určite sa zamyslite aj nad osvetlením, ktoré zvolíte. Na stôl pod pergolu sa skvele hodia rôzne retro lampáše či svietniky, prípadne do jej okolia môžete umiestniť fakle. Za zmienku ale napríklad stojí aj reťazové osvetlenie.

Romantika na dvore

A naposledy: nábytok

Pergola síce vašu terasu krásne ozvláštni, ale rovnako netreba zabúdať ani na vhodne zvolený nábytok pod ňu. Nábytok by mal s vašou pergolou ladiť, mal by byť odolný a hodiť sa aj k fasáde domu či ostatným doplnkom na vašej záhrade/terase. Zväčša máte na výber z 3 variant nábytku: drevený, kovový a hliníkový. O tom, ako na výber nábytku na terasu a čo si pri tom všímať, si môžete prečítať aj v našom staršom článku.

Nech už vašu pergolu zladíte s čímkoľvek, svojho dodávateľa či výrobcu si vyberajte starostlivo. Nesiahajte po ultra lacných pergolách. Vyberte si overenú kvalitu. Napríklad aj tú od nás z Lamellandu.

Klikni pre odoslanie nezáväzného dopytu