Preskočiť na menu

Ako si vyrobiť vlastné bambusové rolety

Bambusové rolety miestnosť nikdy nezatemnia úplne. Okrem príjemného pritienenia ponúkajú aj iné výhody, sú prírodné a tiež výrazne definujú štýl. Naučte sa vyrobiť si ich sami.

Ak si vyrobíme bambusové rolety sami, získame k vlastnému domovu oveľa lepší vzťah, pretože sme na jeho realizáciu využili vlastný čas, energiu, zručnosť a um.

Bambusové rolety pre prírodný vzhľad

Ale pozor, vlastnoručná výroba netrvá malú chvíľku. Určite je to však výborný tréning manuálnej zručnosti, trpezlivosti a pokoja. Výborný protiklad k dnešnej uponáhľanej dobe. Hlava sa vám poriadne vyčistí, sem-tam si pri tom možno zanadávate, sem-tam sa zasmejete.

Najťažšie bude zvládnuť prvú bambusovú roletu. Pri druhej a pri tretej už budete riadni majstri. A ak by sa predsa nepodarilo, stále sa môžete obrátiť na odborných predajcov a výrobcov. Tí vám krásne bambusové rolety vyrobia pokojne aj na mieru . Ale poďme pekne po poriadku a začnime vlastnou výrobou.

Kde zohnať materiál?

Materiál pre tvorbu vlastných žalúzií si môžete vypestovať vo vlastnej záhrade. Záleží, samozrejme, od toho, aký druh či kultivar bambusu si vysadíte. Existujú nízke aj veľmi vysoké druhy. Aby ste získali približne rovnaké stonky, vhodnejšie budú tie vyššie.

Ale pozor pri výbere druhu do vlastnej záhrady. Existujú totiž trsnaté a odnožujúce druhy. Prvé spomínané tvoria trsy, druhé sa môžu časom nepríjemne rozrastať a môžete mať problém sa ich zbaviť.

Druhá, rýchlejšia a asi aj spoľahlivejšia, cesta, ako si zadovážiť bambusové stonky, je ich kúpa cez internet, čo vyjde lacnejšie ako nákup v kamennej predajni. Stonky sa dajú objednať aj vo väčšom balení a v rôznych dĺžkach a hrúbkach. Ideálne je objednať si presne takú šírku, ako potrebujete na žalúziu. Vyhnete sa tak pracnému rezaniu.

Bambusové stonky

Ako postupovať?

Plán

Ako prvé si premyslite, kam budete bambusovú roletu kotviť: do rámu okna alebo do steny nad oknom? Pri kotvení do steny nepoškodíte rám okna. Toto rozhodnutie je dôležité pre správne rozmery budúcich žalúzií a výber kotviaceho materiálu.

Materiál

Okrem samotných bambusových stoniek budete potrebovať kotviace prvky podľa materiálu steny alebo okenného rámu, pevný špagát na zväzovanie bambusových stoniek, hrubší a pevný špagát na zviazanie žalúzie v zrolovanom stave, pomocný drevený rám vo veľkosti vyrábanej rolety, klinčeky, kovové očko.

Pomôcky:

pílka na železo, nožnice na špagát, kladivo.

Rozmery

Rolety kotvené do rámu budú mať približne šírku jedného okenného krídla, pri kotvení do steny je lepšie zvoliť šírku okenného otvoru. Ak je okenných krídel vedľa seba viac, prispôsobte tomu šírky jednotlivých roliet.

TIP: Viazací materiál môže byť v klasickej prírodnej farbe alebo ak bambusovú roletu vyrábate do hippie alebo hipsterského interiéru, môžete zvoliť farebný špagát a namiesto pevného hrubého špagátu ozdobnú stuhu.

Príprava bambusu

Vyberte stonky s približne rovnakou hrúbkou, odmerajte vhodnú dĺžku, označte ju a pílkou na železo odrežte bambusové tyče. Pri pílení sa vyhnite uzlom

Horná „lišta"

Najhrubšiu stonku použite ako hornú „lištu". V prvej a druhej tretine jej dĺžky uviažte spolu s kovovým očkom dostatočne dlhý hrubý a pevný špagát (alebo stuhu), ktorý poslúži na zväzovanie rolety v zrolovanom či polozrolovanom stave.
Každých cca 15 cm uviažte tenší špagát v polovici tak, aby ostali dva konce s dĺžkou dvojitej výšky okenného rámu.

Upevnenie v pomocnom ráme

Hornú lištu pomocou klinčekov, kovových očiek a kladiva pripevnite k pomocnému drevenému rámu.

Priväzovanie bambusových tyčí

Bambusovú tyč vložte medzi špagáty a pevne zaviažte na uzlík. Pokračujte až kým dosiahnete konečnú výšku rolety. Namiesto uzlíku môžete špagáty iba cez seba preložiť, no je to náročnejšie, pretože ich treba počas práce udržiavať v napätom stave. Keď dosiahnete konečnú dĺžku, špagáty poriadne zauzlite a cca 1 cm od uzlíku odstrihnite.

Privezovanie bambusových tyčí

Zrolovanie rolety a odstránenie pomocného rámu

Hotovú roletu zrolujte, zaviažte hrubou šnúrou alebo stuhou na mašličku a odstráňte z pomocného rámu.

Ukotvenie rolety do steny alebo rámu

Roletu priložte k stene alebo k rámu a ceruzkou označte cez kovové očko presný bod kotvenia. Pomocou vhodne zvolených kotviacich pomôcok roletu upevnite.

Dúfame, že váš projekt sa podaril. A ako sa o bambusové rolety starať? Od prachu ich môžete vysávať alebo, keďže bambus je ako materiál vodoodolný, ich môžete utierať vlhkou handričkou.

Viete, že bambusové rolety sa používali už v starej Číne? Nečudo, keďže v Ázii je bambus pôvodná a dobre dostupná rastlina s výbornými vlastnosťami, ako trvanlivosť, dlhá životnosť, vodoodolnosť a UV stabilita.