Preskočiť na menu

Ako si vybrať do domu vkusné rolety?

Vyberáte vonkajšie alebo vnútorné rolety pre svoj dom alebo byt? Okrem zohľadnenia technických požiadaviek myslite i na ich dizajn a farbu. Ponúkame niekoľko dôležitých tipov, ako na to, aby ste s výsledkom boli dlhodobo spokojní.

Bambusové rolety sa hodia k etno štýlu


Ideálne je, ak ich typ, materiál i farbu plánujete už v projektovej fáze tak, aby čo najlepšie vyhovovali celkovému stvárneniu architektúry domu. Vtedy vás usmerní architekt. Ak však vyberáte vonkajšie rolety neskôr, nechajte si poradiť od kvalifikovaných predajcov.

Schované vo fasáde a zaomietnuté

Najkrajšie vonkajšie rolety sú tie, ktoré majú box schovaný vo fasáde alebo v preklade nad oknom a vodiace lišty zapustené v ostení okna. Presne toto je riešenie, ktoré sa musí plánovať už počas projektových príprav. Stavebný otvor sa totiž dimenzuje nielen podľa veľkosti okien, no musí sa zväčšiť i pre spomínaný box.

Niektoré typy zaomietacích roliet sú vhodné i pre rekonštrukciu, pri ktorej sa chystáte vymieňať komplet okná i s rámami. Box pre roletu potom bude situovaný priamo v stene nad oknom. Je ale možné, že si o niekoľko málo centimetrov znížite svetlú výšku.

Zaomietacie hliníkové rolety

S priznaným boxom

Na výmenu okien sa nechystáte, ale vonkajšie rolety potrebujete ako soľ? Vyberte si model s priznaným boxom a vodiacimi lištami v ostení. Na výber je niekoľko tvarových typov kastlíkov. Na moderné domy je ako stvorený jednoduchý a s pravouhlými hranami.

Čo je v tomto prípade zaujímavé riešiť, je farba. Môžete ju zladiť s rámami okien. Vodiace lišty a box tak budú menej nápadné. Dá sa zladiť aj s farbou fasády, strechy, vstupnými dverami alebo garážovou bránou. Ak nestačí vaša predstavivosť, nechajte si v počítači vypracovať farebné varianty.

Rolety s priznaným boxom

Materiálovo zladené

V ponuke Lamellandu nájdete plastové a hliníkové exteriérové rolety . Hliníkové sú kvalitnejšie a trvanlivejšie, no i drahšie. Majú zmysel, ak máte minimalistický dom s hliníkovými rámami okien.

Pri okenných rámoch z plastu zvoľte na rolety opäť plast. Výhoda je, že sa pomerne dobre trafíte do odtieňa rámov.

Pri drevených okenných rámoch sa zvyčajne používajú hliníkové rolety so špeciálnou a odolnou fóliou na povrchu, ktorá verne imituje drevo.

O tom, ako si vybrať farbu vonkajších roliet a zladiť ju s exteriérom, sa dočítate v našom staršom článku .

Vnútorné rolety pritienia, alebo aj celkom zatemnia

Čo kedysi nebolo možné, dnes už je. Medzi roletovými tkaninami sú i také, ktoré dovnútra neprepustia žiadne svetlo. A dokonca je na výber nejedna farba. Aby bolo zatemnenie dokonalé, uprednostnite model s boxíkom a vodiacimi lištami, ktoré sa lepia priamo na okenný rám. Typ, kde sa roleta uchytáva na stenu nad okno, nemá vodiace lišty, a tak nejaké svetlo prechádza z bokov.

Apropo, farba. Jej výber je na rozdiel od exteriérových roliet dôležitý viac z interiéru ako z exteriéru. I keď, červená roleta je asi výnimka potvrdzujúca toto pravidlo. Rozhodne vyberte takú, ktorá bude ladiť s farbami v miestnostiach.

Interiér oživia látkové roletky

Bambusové rolety do štýlových miestností

Ide o typ vnútorných roliet, ktoré pôsobia prirodzeným dojmom. Bambus je veľmi pevný a navyše i ohybný materiál. Tým, že je prírodný, je vlastne každá roleta originál. Bambusové rolety sa hodia do chalupárskeho prostredia a prírodne zariadených interiérov. Najviac im to ale svedčí v miestnostiach v štýle etno.

Viac o bambusových roletách sa dočítate aj v našom staršom článku s názvom Bambusové rolety: Pekné, ale skutočne praktické?