Preskočiť na menu

Ako sa starať o výklopné či výsuvné markízy

Markíza patrí k jednému z mnohých druhov tienenia. Ako sa o ňu ale starať? Prečítajte si, ako ju udržiavať čistú, či už v lete, alebo zime.

Kúpa markízy má zjavne veľa výhod, avšak ako to už býva, žiadna vec nám nebude slúžiť bez toho, aby sme sa o ňu starali. Bez akejkoľvek údržby jej skracujeme životnosť a, navyše, nám prichádza sychravé počasie, ktoré sa často mení. Treba dávať pozor na to, aby sme markízu zbytočne nevystavovali náporom vody a vetra. No poďme na to pekne po poriadku, a to od pravidelného čistenia, ktoré si každá markíza zaslúži.

Látka – ako ju čistiť?

Či už máte výklopnú, alebo výsuvnú markízu, súčasťou každej z nich je látka. U nás v Lamellande využívame kvalitné akrylové látky, ktoré spĺňajú parametre najvyššej kvality. Vďaka tomu, že sú odolné voči vode, slnku a dažďu, si zachovávajú sviežu farbu a stabilitu.

Markízu je dôležité pravidelne čistiť. Buď ju z času na čas povysávajte, alebo zoberte kefu s jemnými štetinami a jemne ju vykefujte. Môžete použiť aj mydlovú vodu, ale tá by nemala mať teplotu vyššiu ako 30 stupňov. Ak sa rozhodnete pre mokrý spôsob čistenia, nezabudnite ju na záver opláchnuť čistou vodou a nechať ju dôkladne vysušiť. V žiadnom prípade nepoužívajte na jej údržbu agresívne prostriedky. 

Dážď, vietor, sneh...čo s nimi?

Látky, ktoré používame na markízy, majú špeciálnu teflónovú povrchovú úpravu. Vďaka nej veľmi dobre znášajú vodu. Okrem toho sú impregnované voči plesniam. To však neznamená, že ich treba nadmerne vystavovať dažďu.

V prípade zlého počasia, ako dažďu či silného vetra, markízu zatiahnite. Ak je na nej už napršané, počkajte, kým uschne, a až potom ju naviňte naspäť do boxu. Plesne sa začínajú tvoriť práve vtedy, keď ju ešte vlhkú zatiahnete naspäť do boxu.

Pomôžu senzory

Niektoré typy výsuvných markíz majú obrovskú výhodu. Majú senzory na slnko, vietor a dážď. Čo to znamená? Že presne vtedy, keď prší, sa markíza automaticky stiahne bez toho, aby ste to museli ustriehnuť a zase vtedy, keď svieti slnko, sa sama od seba vytiahne. Tento doplnok si u nás môžete dokúpiť za príplatok spolu s automatickým ovládaním.

Aj keď na jeseň a v zime markízy odpočívajú, postarajme sa, aby boli čisté a nezničilo ich žiadne počasie. Dbajme o to, aby nám dlho vydržali.