Ako najšikovnejšie vyčistiť vonkajšie rolety a žalúzie

Zdielať:

Vonkajšie rolety alebo žalúzie sú veľmi obľúbeným riešením tienenia či už v byte, alebo dome. Majú oproti vnútorným žalúziám viacero výhod, azda najväčšou z nich je izolácia tepla. V zime chránia okná pred nepriazňami počasia, v lete zase pred slnečnými lúčmi, ktoré nevniknú do domu a tak si vnútri zachováte príjemný chládok. Ale tým, že ide o exteriérový prvok, schytajú aj všetku špinu a prach z ulice. Ako ich správne čistiť a pritom sa vyhnúť poškodeniam?

cistenie vonkajsich zaluzii saponat handricka

Hoci sa vonkajšie žalúzie a rolety často označujú za bezúdržbové, sú vyrobené z pevných materiálov a znesú skutočne veľa, netreba na ich údržbu zabúdať, a to kvôli zachovaniu stopercentnej funkčnosti. Odporúča sa ich čistiť aspoň dvakrát ročne, a to po zime a po lete.

Zima a jeseň predstavujú pre ne veľkú záťaž práve kvôli počasiu: krúpy, dažde, vlhkosť a mráz, či dokonca hrubé vrstvy ľadu preveria nielen materiály, ale aj funkčné prvky. Námraza môže dokonca zablokovať vodiace lišty, spodné lamely ostanú spojené s parapetou, alebo medzi lamelami. Námrazu z lamiel je lepšie nechať prirodzene roztopiť a nemanipulovať ňou, aby ste žalúzie nepoškodili.

Ďalšou zimnou nepríjemnosťou je popolček z komínov, ktorý sa v zime vznáša v ovzduší.

V lete sú zase nástrahou pele, zvírený prach a lístie, a tiež množstvo usadeného hmyzu.

Postačí vám jemný saponát alebo mydlová voda

Na čistenie žalúzií či roliet, ktoré majú nános prachu a špiny, nepotrebujete veľa vymýšľať, stačí si pripraviť vedro s teplou vodou s trochou jemného saponátu. V prípade žalúzií ich sklopte, alebo nakloňte. Použite šetrnú hubku a umývajte jednu lamelu po druhej, odstraňujte prípadné prekážky v podobe lístia či uhynutého hmyzu.

Môžete využiť aj hadicu či parný čistič

Nasleduje oplachovanie a ak to výrobca tienidla vyslovene nevylučuje, môžete na vyčistenie použiť aj parný čistič, či dokonca vysokotlakový čistič, nastavený na malý výkon. Vopred očistené žalúzie a rolety teda oplachujte pomocou hadice, v ktorej tiež radšej nastavte slabší prúd, aby ste žalúzie nepoškodili.
Čistiť žalúzie a rolety len samotnou vodou obvykle nepostačuje, keďže bývajú zalepené špinou. Vysokotlakový čistič zase nemôžete pustiť naplno – myslite na to, že neumývate auto, ale tieniacu techniku, pri ktorej sa predsa len vyžaduje určitá jemnosť. Ak by ste to s tlakom vody prehnali, mohli by ste lamely pokriviť, alebo spôsobiť olupovanie povrchu.

Čo určite nepoužívajte, keď čistíte exteriérové žalúzie

Vyhýbajte sa agresívnym čistiacim prostriedkom. Nepoužívajte chemické rozpúšťadlá, organické riedidlá, alkalické čistiace prostriedky, ale ani čistiace piesky či pasty. Chráňte tak techniku, ktorá nie je vždy lacná a takéto poškodenie nemôže byť dôvodom na jej reklamáciu.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.