Ako na záhradné sedenie jednoducho a kvalitne?

Túžite si v najkrajšej časti svojej záhrady pohodlne posedieť a využiť tento priestor naplno? Hoci terasa je súčasťou väčšiny domov, je to skôr časť obytného priestoru. Záhradné sedenie ďalej od domu môže mať výhodu v krajšom výhľade, dostatku zelene naokolo a väčšieho ticha, alebo jednoducho v tom, že sa vám tam páči a chcete tam tráviť viac času. Ako si takýto priestor zveľadiť a zariadiť si ho jednoducho a bez zbytočných nákladov? Prečítajte si naše tipy.

 

Rozmyslite si, ako má vyzerať výsledný projekt

Priestor záhradného sedenia sa odvíja od vášho vkusu. Niektorým sa páčia moderné prvky, iným tradičné. Jedno však je spoločné, potrebujete mať základ a zastrešenie. Možnosťou je postaviť si v zátiší vašej záhrady aj klasický altánok z dreva, alebo to vyhrá záhradná pergola s baldachýnom.

Veľmi jednoduché sedenie zostavíte aj priamo na trávniku, a ak chcete šetriť peniažky, poslúžia naň aj nevyužité palety, ktoré po ošetrení ochranným náterom môžu vydržať roky. Avšak len za predpokladu, že majú nad sebou určité zastrešenie. Nik z nás nechce pri každom daždi riešiť expresné skladanie sedenia, aby nezmoklo. Ďalšou nepríjemnosťou je prerastanie burinou. Na úplne lacné riešenia sa teda spoliehajte len za predpokladu, že mienite záhradné sedenie pravidelne odkladať do sucha.

Dôležité je vybudovať si základ a strechu

Ak teda chcete stabilné riešenie, rozmyslite si najmä, ako má vyzerať strecha a od toho sa potom odvíja základ. Pre rovný a pevný povrch je najbežnejším riešením betónová platňa, ktorej súčasťou by mali byť železné kari siete a podkladový štrk, aby vznikol základ s dostatočnou nosnosťou. Dôležité je pri stavbe správne šalovanie presne vyznačeného priestoru a technologický postup prípravy jednak betónovej zmesi, ako aj vrstiev základu. Ak chcete na betónovom základe stavať altánok napríklad z dreva, je vhodné predtým na betón pridať aj hydroizolačnú fóliu, ktorá zabráni vlhnutiu dreva zospodu. Ďalším vhodným základom je zámková dlažba. Zruční majstri si tieto základové dosky bez problémov vytvoria aj sami, ak majú vhodné náradie a stroje (najmä miešačku).

Ale môžete si vytvoriť aj inú štruktúru základu, napríklad obrubníky a výplň z jemného kameniva. Nie je to však už úplne stabilné riešenie, najmä pre záhradné stoličky. Akákoľvek pevná strecha nad sedením však určite bude vyžadovať pevné zakotvenie v pätkách.

Pätky pre upevnenie zastrešenia

Napríklad pergola s lamelami alebo pergolová konštrukcia na popínavé rastliny sú dnes veľmi zaujímavým riešením zastrešenia v záhrade. Pod pergolou sa môže schovávať ležadlová časť, alebo sedačky, či stoličky. Zakotvenie pergoly vyžaduje prípravu pätiek, ktoré budú dostatočne hlboko v zemi a poskytnú nohám konštrukcie stabilnú oporu. Môžu byť podobne ako platňa vyrobené z betónu, alebo si môžete kúpiť hotové, ktoré sa zatĺkajú do zeme s puzdrovým upevnením.

A už iba vhodné dekorácie!

Výber typu sedačiek, dozdobenie kvetináčmi, prípadne doladenie praktickými vecami, ktoré budete mať po ruke pri záhradnom leňošení, to všetko je individuálna záležitosť. Za nás v tomto smere vedú prírodné materiály, veľa zelene a kvetov. Keď však máte vytvorený správny základ a postavený altánok alebo pergolu, fantázii sa medze nekladú. Vyzdobte si svoje záhradné útočisko najmä tak, aby ste sa v ňom za každých okolností cítili dobre a vedeli naplno relaxovať.

Search www.lamelland.sk

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.


Added to wishlist!