Preskočiť na menu

Ako čistiť žalúzie a rolety?

Umyjeme riad, utrieme a vysajeme prach, zotrieme zem, no proste poupratujeme domácnosť tak, ako sa patrí. Upratovanie domu je súčasťou života každej správnej gazdinky. Sú však aj veci, s ktorými si niekedy nevieme poradiť. Napríklad také rolety alebo žalúzie nás niekedy naozaj vedia potrápiť. Ako ich máme správne umyť?

Často nás trápi pohľad na zaprášené alebo špinavé rolety. Tak ako na všetok nábytok, aj na ne sadá prach, no nie vždy si s ním poradíme bez problémov. Niektoré rolety sú antistatické. V takomto prípade sa o ich údržbu veľmi zaujímať nemusíte. Pokiaľ sa na nich prach predsa usadil, použite na utretie iba suchú handričku alebo vysávač.

Môžem rolety umývať čistiacim prostriedkom?

Pokiaľ ste boli pri kúpe roliet upozornení, že na čistenie nemáte používať žiadne saponáty, dodržte tieto pokyny. Prostriedkom na umývanie by ste mohli zmeniť farbu rolety tak, že by na nej zostali škaredé fľaky.

Aké metódy na umytie roliet existujú?

čistenie žalúzií a roliet

Pokiaľ je dovolené rolety čistiť, vyskúšajte nasledovný postup. Ak nie je roleta príliš znečistená, iba ju opatrne povysávajte. Ak sa na nej nachádzajú škvrny alebo iné znečistenia, najprv ju povysávajte, a potom zmiešajte trochu veľmi jemného čistiaceho prostriedku s teplou vodou. Zoberte si handričku, hubku alebo kartáč s jemnými štetinkami. Opatrne očistite postupne celú roletu a nakoniec ju osušte suchou handričkou. Určite na látku netlačte, aby ste neporušili jej farbu.
Aby ste sa vyhli väčšiemu znečisteniu roliet, pred maľovaním alebo stavebnými prácami roletu zrolujte a ochráňte ju obalom. Vyhnete sa zbytočným starostiam s čistením.

Ako správne očistiť žalúzie?

Prvou možnosťou je zobrať si vlhkú handričku a zotierať prach postupne z každej žalúzie . Prípadne môžete zotierať celú plochu žalúzií naraz. Zastriete ich a stierate odhora dolu. Takto musíte umyť aj ich druhú stranu. Je to ale veľmi prácne a zdĺhavé. Taktiež dávajte pozor na ich poškodenie.
Ďalšou možnosťou je žalúzie povysávať vysávačom. K niektorým typom vysávačov je pribalený aj nadstavec na vysávanie žalúzií, ktorý vám prácu uľahčí.
Dobrým riešením sú aj špeciálne kefy vyrobené priamo na čistenie žalúzií. Majú pohodlnú rukoväť a dokážu očistiť niekoľko lamiel naraz. S nimi si prácu určite urýchlite.
Na usadenú špinu a prach je tiež vhodné použiť parný čistič, ktorým najskôr žalúzie naparte a potom utrite suchou jemnou handričou.

S vodou buďte opatrní

Niektoré gazdinky čistenie žalúzií vyriešia tým, že ich odmontujú a osprchujú vodou. Takéto riešenie ale nemusí byť vhodné. Pokiaľ sa na žalúziách nachádza usadená mastnota, jedným opláchnutím vodou sa nezmyje. Prúdom vody sa žalúzie môžu poškodiť a pokiaľ ich dáte usušiť na slnko, pri vyššej teplote môžu dokonca zmeniť tvar.