Aké dvere na terasu či balkón? Vyberte si správne

Ak staviate či rekonštruujete, otázka vhodných dverí na terasu či balkón príde na rad skôr či neskôr. Podľa čoho si vybrať tak, aby ste boli spokojní dlhé roky? Na úvod, tak ako pri všetkom, je dôležité si zosumarizovať priority a odpovedať si na niekoľko otázok.

siroke dvere na terasu

Samozrejme, primárnou otázkou je typ vášho bývania. Iné dvere sa hodia do bytu na balkón, iný typ si zvolíte do moderného bungalovu. A taktiež je rozdiel, ak rekonštruujete starší dom a snažíte sa zachovať jeho pôvodný ráz.

Vyberte si želaný materiál

Otázka materiálu závisí čisto od preferencií a cenových možností. Vybrať si v zásade môžete z troch typov: plastové, hliníkové alebo drevené. Obyčajne cenovo najdostupnejšou možnosťou sú plastové okná aj dvere.

Dizajnové a šetrné na priestor: posuvné dvere

Ak hovoríme o type dverí, riešením sú buď klasické otváravé, alebo posuvné. Pri posuvných dverách ide zväčša o riešenie presklených fasád, vďaka čomu sa do interiéru dostáva veľa svetla. Ich výhodou je krásny moderný dizajn, spomínané presvetlenie priestoru, ale aj to, že šetria miesto. Nemusíte kvôli otvoreniu odhŕňať záclony alebo záves, a nič im nezavadzia. Takýto typ dverí je veľmi moderný a architektonicky dodá bývaniu moderný štýl.

Nevýhodou takýchto masívnych dverí je ich váha, ktorá sa môže pohybovať až okolo 300 kilogramov v závislosti od vrstiev skla potrebných pre dobrú izoláciu. Navyše nepatria medzi práve lacné riešenia. Ak ide o skutočne veľké presklené posuvné dvere, pri kúpe si dajte pozor na mechanizmus otvárania a zatvárania. Existuje niekoľko typov mechanizmov (posuvno-zdvižný systém, sklopno-posuvný…), a pri niektorých z nich môže byť otváranie týchto masívnych dverí najmä pre deti namáhavé.

Najlacnejšie riešenie: klasické otváravé dvere

Patria medzi najbežnejšie používaný typ dverí, a to tak na balkóny, ako aj terasy. Môžu byť jednokrídlové alebo dvojkrídlové – nazývané tiež francúzske. Hovorí sa im aj otváravo – sklopné, pretože sa dajú okrem otvorenia nastaviť na vetračku, tak ako bežné okná. V prípade dvojkrídlových väčšinou jedno krídlo funguje ako otváravé, druhé ako sklopné.

Výhodami takýchto dverí je ich cena, dobrá izolačná schopnosť a jednoduché ovládanie. Nevýhodou samozrejme ostáva to, že musíte rátať s priestorom v dráhe otvárajúceho sa krídla, kde by tým pádom nemal byť umiestnený žiaden nábytok alebo prekážky.

Pri premýšľaní nad verziou svojich terasových či balkónových dverí zvážte aj ďalšie veci. Napríklad, akým spôsobom chcete mať vyriešené tienenie v domácnosti. Pretože od veľkosti terasových dverí budú závisieť napríklad aj exteriérové žalúzievonkajšie rolety , a taktiež sa zamyslite nad tým, ako chcete mať riešenú ochranu pred hmyzom. Pri klasických otváravých dverách je jednoduché zvoliť si klasické siete proti hmyzu, pre veľké presklené terasové dvere si možno zvoliť posuvné sieťky  na dvere.

Search www.lamelland.sk

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.


error: Upozornenie: Obsah je chránený proti stiahnutiu!
Added to wishlist!